Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • avianord

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Am o rugaminte la cei care ma pot ajuta. Trebuie sa schimb motorul la un Astra H din 2007, benzina, 1,6 XER, 85Kw, cumparat de nou din Romania. Am comandat un motor si mecanicii au zis ca nu se potriveste, deoarece are radiatorul de ulei asezat in alta pozitie. Motorul este adus din Anglia. Intrebarea este: motoarele din Anglia sunt diferite de cele de pe masinile din Romania sau pozitia pe motor a acestui radiator de ulei(termoflot parca se mai numeste) este diferita in functie de anul de fabricatie. Ca nu stiu ce sa caut din cauza acestei probleme. In alta ordine de idei, stiti pe cineva care are vreun motor de vanzare pentru modelul asta de masina. Ca nu prea gasesc. Multumesc pentru ajutor.


MODEL: Astra 2008
MOTOR: Z16XER
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,788
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacă este fix același motor Z16XER (nu unul asemănător), mă îndoiesc(puternic!) că ar putea avea termoflotul montat într-o altă poziție...nu e ca și cum ai monta o piuliță în altă parte, din greșeală. Poate fi o șansă infimă, ca termoflotul să aibă o formă ușor modificată, dar asta nu face montarea motorului imposibilă...în ultimă instanță, pui termoflotul tău sau unul identic.
Deci ori e alt tip de motor, ori mecanicii sunt pe miriște.
  • avianord

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Nu are termoflot deloc. Se pare ca au existat Z16 XER cu termoflot si fara. Cum pot afla din ce an au fost montate cele cu termoflot? Sau de la ce serie de sasiu.


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR