Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Xian: https://www.clubopel.com/vie...82&highlight=
Skip ads

  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am revenit cu lucrarea mea si sper sa va placa.
Placa de baza: una micro - GIGABYTEGA-GC330UD, 17x17 cm. integrated Intel Atom processor 330, 1.66 GHz, FSB 533, DDR 2 la 667

Alimentarea placii de baza folosita de mine e un ITX de 125W, care se alimenteaza direct de la baterie, fara alte chestii (stabilizator de tensiune), chestie mica si performanta. Sunt de puteri mai mari dar mi-am facut configuratia PC-ului cat mai economica, dar si performanta.

HDD-ul e de 2,5 , 160 GB, existente si in laptop-uri.

Memoria e de la KINGMAX si e de 2GB.

M-a venit si monitorul care e de 8 inch, touchscreen, si arata asa:

Iar acum arata asa, din caracsa lui am pastrat o mica parte care o sa se vada in modificarea facuta consolei centrale.

Consola taiata arata asa.

Re-lipita.

Si cu ceea ce am pastrat din carcasa monitorului,

Acum sunt in dilema vopsirii, si asi vrea sa o fac pe tenta clasica, adica negru mat. Daca aveti sugestii, sunt bucuros sa le cunosc, pt. ca nu vreau sa-mi bat joc de munca mea si nici nu vreau sa se exfolieze.

Merci !
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Xian Idea ...ce ai spune sa-ti faci un topic separat pt TINE si sa nu poluam topicul la omul acesta?hm...?!
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
No problem nene Lorand. Sunt sigur ca-si va face un topic separat.
Xian, bravo pt consola! A iesit foarte bine. Banuiesc ca ai pastrat si suprafetele in care se ancoreaza blocul comenzilor de ventilatie.
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Iata o masina care vine cu car-pc, nu stiu daca e prima/singura, doar am observat-o intr-un ziar si mi-a atras atentia
http://www.marussiaclub.ru/en/car/multimedia/
interesant front-end!



  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
of of of....mama ei de nunta ca s-a dus bugetul meu pe cheltuiala ei si nu imi permit acuma sa imi iau si eu ecranul cu touch....
  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da, am pastrat restul intact, am repozitionat plasticaraiele doar. Am sa va mai ,,deranjez" cand termin cu vopsitul si cu montatul PC-ului, ca sa nu supar ... Surprised
  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am o problema la sunet si nu e de la amplif. Se aud niste distrosiuni ceva, nu stiu cum sa descriu, dar se aude naspa de tot. Cand maresc volumul se astupa, nu creste odata cu modificarea valorii lui. De la ce ar fi asta ?
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Interferente de la PC. Acelasi lucru se intampla si cand folosesti telefonul mobil in apropierea amplificatorului, sau PC aproape de radio.
De data asta vine prin cablul audio, si ai nevoie de asanumitul ground-loop-isolator.
http://www.mp3car.com/vbull...-noise-audio.html
  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu sunetul, am inlocuit statia.
Mai am putin de lucru cu legarea comenzilor de pe volan si am terminat.
Cam asa arata treaba terminata :
Mi-ar mai trebui un soft ceva Centrifuge, RoadRunner.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ce-i ºanþul ala de sub monitor? Si spune-mi de unde ai luat vopseaua texturata!
Centrafuse gasesti versiunea 3 trial pe centrafuse.com, sau 1, 2 sparte pe torrente. Atentie, stackul bluetooth nu-i spart si e propriu, nu functioneaza cu altele.
RideRunner gasesti cea mai noua versiune la nisuautomotive.com unde-ti faci un cont...
Roadrunner gasesti mai greu, ti-as trimite eu un kit dar nu stiu care-i bun si care nu, am renuntat de mult la el.

Sau poti folosi si winamp, uite un skin numa bun pt ce vrei tu: http://www.mp3car.com/vbull...beta-release.html








Tot pt winamp, Komodo skin: http://www.nitrousaudio.com...=12&Itemid=26

  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ceea ce se vede nue un shantz, e locul ramas din cauza ca lpasicul ala care tine blocul ala de controale e usor curbat, nu e drept ca si rama de la monitor, iar cand am vopsit chiar mi-a placut cum arata cu asa zisul shantz, pt ca in realitate chiar da bine chestia.
Vopseaua nu e texturata, am facut-o eu sa arate asa, fapt ce se poate face cu orice vopsea. Adevarul e ca eu am mai avut de-aface cu genul asta de vopsire si de-aia poate a iesit chiar bine, oricum mai pe la primavara cand se mai incalzeste o sa-i dau un ultim strat cu negru-mat, ca sa fie 100% OK. Vopseaua e cauciucata (antifon), toata lumea stie ce e si cum e, si o recomand la oricine vrea sa-si faca efectul original, secretul e ca ultimul strat de vopsire sa fie dat de la distanta de cel putin 1 metru, ca pe suprafata pe care o vopsim sa ajunga doar picaturi mici de tot, asta daca se foloseste un pistol cu compresor.
Merci pt sckin-uri, primul e chiar ceeea ce-mi trebuia.
Merci nult. Smile
Skip ads

  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am o problema: mi-am facut si comenzile de pe volan sa-mi lucreze prin PC, dar de cand am umblat la volan, cand apas pe claxon ramane ,,cuplat" si nu e de la butanele lui problema, iar ca sa opresc claxonul a trebuit sa iau contactul de la baterie iar tot incercand sa-i dau de cap, din graba o data chiar am uitat sa scot cheia din contact (prima treapta) si de-atunci am si o a doua problema: TID-ul nu-mi mai arata data, doar ora si temperatura.
A mai parit careva asa ceva sau stie cum se poate remedia problemele ? Embarassed
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca nu firul tau incurca pe acolo? In rest TIDul are un pin care ii spune sa afiseze data sau nu, poti incerca sa faci ceva acolo. Momentan nu prea stiu ce sa-ti spun, dar mai vedem zilele astea.
  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sunt sigur ca nu e de la mine ca a mers pana a trebuit sa iau borna de la baterie, si dupa aia n-a mai mers. Firul care l-am pus eu nu are treaba cu restul, e firul de la tasta, celelante adica 2 claxon si 2 air-bag sunt alea care trebe (2 au ramas, alea care erau de la comenzile vechi ale CD-ului). Am uitat sa mentionez ca de cand nu-mi mai arata data, nici nu se mai stinge, ramane permanent cu ora si temperatura afisata. Poate ca poti sa ma azuti cu claxonu ca nu-l pot folosi, in sensul ca daca-l apas, nu se mai opreste decat daca-i iau curentul.
HELP ! Crying or Very sad
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
CEva nu e ok cu cablurile trase undeva e o problema eu zic sa le anulezi pe moment sa vezi daca dispare problema
  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata. Am dasfacut chestia, m-am uitat sa vad daca e ceva in neregula, ceea ce nu a fost, am montat totul inapoi si a mers. Nu-mi explic care a fost treaba, dar bine ca merge claxonul, cat si comenzile de pe volan.
CAR-PC-ul merge OK, nu-mi face figuri de nici un fel, o singura chestie mai vreau sa-i fac: sa-mi vopsesc consola cu un albastru inchis, o nuanta cat mai asemanatoare cu interiorul care e in plan de schimbare, dar asta cand se mai incalzeste putin. Smile
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Buna.

Am mai gasit un proiect foarte simpatic, desi costisitor pentru cel care l-a facut...
http://www.xtremecomputing....id=366&page=1
In fine, sper sa va puteti inspira de acolo Smile
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
consola naspa , torpedou pe jumate ocupat de pc ...destul de naspa
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Corect, unde naiba iti mai pui boarfele si cd-urile cu manele?
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR