Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Îngrijire și întreținere
  3. Uleiuri, lichide și carburanți
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
e bine de stiut...o sa fiu delicat Very Happy
multam fain!
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,793
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
loveste in butelie dar aproape de multivalva.sper sa mearga si la tine.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu merge Sad(((((
mi-am luat un ciocan dinala de cauciuc de gresie si am dat in ea pe toate partile.si pe butelie,si pe multivalva si mai tare,si mai incet.am fost si sa alimentez si am dat si in timp ce incerca sa imi bage gaz...ea imi indica plin(4becuri) de la ultima alimentare.si nu vrea sa scada cu niciun chip.am incercat sa apas si bila aia si sa reincarc.face clanc si baga ffff putin, cativa ml.ma gandesc ca plutitorul e blocat pe plin si el o vede plina si nu ma lasa sa bag gaz.am sunat si la progaz unde am montat-o si mi-au zis sa incerc sa lovesc usor in ea cu cauciuc sau ceva de plastic pana se deblocheaza,in caz contrar sa ii vizitez.dupa calculele mele ar trebui sa termin gazul in vreo 20 km.astept un miracol ca atunci cand se goleste de tot sa coboare plutitorul...oricum...ma pregatesc sufleteste sa imi iau o zi libera sapt asta sa ma duc la buzau sa o rezolv...se pare ca voi merge pe benzina Neutral
ps: a mai patit cineva chestia asta?pareri?solutii?apa calda?nu stiu...orice...
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
baietiii! treaba e nasoala . am constatat chiar azi dupa ce am desfacut motorul meu care are circa 170.000 km pe GPL. cilindru 3 supape varza una dintre ele supapa crapata. nu stiu ce sa cred....ca este de la gpl sau nu. si tind sa cred ca da! revin cu imagini


Ultima modificare făcută de CORBU la Lun 10 Jan, 2011 8:35 pm
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
alte daune?adica supapele sunt infundate in chiulasa?daca nu...tu sa fii sanatos...in 170k si cat a mai facut inainte sa ai paguba doar 2 supape...eu zic ca merita economia.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu inteleg ce inseamna infundate . poze mai sus. si chiuloasa este putin roasa pe scaunul supapei. nu stiu ce trebuie sa fac
  • enigma

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salutare am o vectra b 1997 x20xev vreau sa o trec pe gpl oare sa gresesc cu pasul acesta imi este frica de uzura motorului in timp are cineva idee cat costa o instalatie noua? multumesc anticipat!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,437
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca ti-e frica de uzura motorului, lasa masina in garaj si mergi pe bicicleta
O instalatie te duce in 2000-3000 RON.
  • enigma

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Smile) a fost tare faza cu bicicleta nu stiu cred ca o sa imi pun instalatia dar de unde o achizitionez? motorul mai are aceeasi putere ca pe benzina? Crying or Very sad
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,437
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cauti pe goagal montatori GPL, gasesti carnatul de link-uri. Alegi unul-doi mai aproape de tine, te intorci la goagal, ii cauti si vezi pareri de la oameni
Daca instalatia e reglata corespunzator, masina va merge pe gaz ca si pe benzina. doar ca nitel mai ieftin. la mine asa e, deci se poate.
Iti recomand rezervor toroidal si kit de reparatie/roata de rezerva ingusta, iti recomand sa pozitionezi mufa de alimentare cumva ascunsa (de exemplu eu am o mufa inghesuita langa busonul de benzina, si un adaptor pe care il infiletez acolo, pentru alimentare, ma distrez la culme de baietii de la benzinarie care se invart de nebuni cu pistolul de la pompa dupa mine cand deschid portbagajul sa iau adaptorul)
Lumea zice ca BRC e mai misto decat Marini/Tomasetti. Nitel mai scumpa, dar mai misto.
eu am Vialle, cu injectie directa (fara vaporizator) a montat-o Hans...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,578
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
CORBU, esti sigur ca aia sunt kilometrii reali? In weekend o sa desfaca un prieten cu Z16XE motorul care are vreo 300 de mii si ceva de km pe GPL. Sunt curios cum arata ala. Asa nu e stralucit dar nici nu e de mirare avand in vedere km.
jE, mai lasa-l pe colegul enigma sa descopere si beneficiile functiei Cauta. Wink
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tind sa cred ca sunt reali masina asa arata 190000 km dancuciureanu a spus ca sunt cat se poate de reali . acu stau si ma gandesc la alt lucru. pe istalatia mea scrie GPL CNG si CNG ul este mult mai puternic decat GPL ul. si din cate am observat ca in germania se foloseste acest gaz. poate a alimentat si a mers cu asa ceva. am cumparat azi o alta chiuloasa si maine o montez . toate supapele de pe evacuare au avut de suferit nu numai asta crapata. s a modificat scaunul supapelor s au tocit toate . am sa revin cu poze .
  • mocan_danut

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti...ma gandesc sa trec si eu masina pe gaz...un vectra b x16xel...stiu k imi trebuie instalatie secventiala...am gasit una sh din 97 la 150e...nu stiu cum ii...ce parere aveti voi...se merita...cam ce consum o sa am...o mai pot omloga?sau ar fi mai bine una noua...de unde ar fi ok sa imi iau? sunt din arad.....va multumesc
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,407
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ca sa o omologhezi trebuie montata intr-un service de gpl autorizat sa monteze tipul ala de instalatie
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pe motorul tau cu 500E iti iei noua si o si omologhezi cu 180 lei.daca vrei sa mergi la negru si sa o scoti la itp poti sa o iei si pe aia.eu am montat-o in octombrie si inca nu am omologat-o.astept sa se apropie expirarea itp-ului in iulie si ma duc la rar sa o omologhez.cu ocazia asta imi face si itp-ul.ca sa nu dau bani pe itp de 2 ori.nu te intreaba nimeni nimic de ea.daca te opreste militia ii zici ca e omologata si tu nu umbli cu cartea dupa tine.dacia mea merge asa de 12 ani.dar am la ea mixer,furtune originale tot.ca si cum e omologata.fara improvizatii ca nu e de joaca.crapa chiulasa dupa 100k...asta e.iei alta si tot iesi pe plus.pe praful asta nu stiu cine se mai bate cu pumnul in piept ca e benzinar convins si nu pune asemea "rahaturi" pe masina.da-i inainte!
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 491
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@synapse : din cate stiu eu , in termen de 3 luni trebuie sa te duci la RAR s-o omologhezi. uita-te atent pe actele de ti le-au dat aia de la firma. la mine asa a fost , mi-a zis si secretara de la Agrom si scria si in acte. in maxim 3 luni de la montare trebuie omologata.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu am pus-o la vernesti la progaz.mi-a zis ca pot sa ma duc si dupa 2 ani.le zic ca nu am circulat cu ea in perioada asta si aia e.
  • corsalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare,
Eu am 2 corse gemene (2004, 1.2 16v, 75 cp). Am instalatie GPL pe ambele(TOMASETTO). Sunt foarte multumit de cum merg masinile, nicio diferenta intre gaz si benzina, dar am o problema cu becul "check engine" imi sta aprins mai mereu. uUneori se stinge dar apare iar dupa cateva zile. Uneori la o masina mi se aprinde si "masinuta cu cheita" (in general cand depasesc 110km/h). Am cod stocat P0170 de 2ori. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Cum ati rezolvat?

Va multumesc!
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
synapse a scris:eu am pus-o la vernesti la progaz.mi-a zis ca pot sa ma duc si dupa 2 ani.le zic ca nu am circulat cu ea in perioada asta si aia e.

Salut,

A doua masina a familiei, si pe care nu m-a-ndur s-o vand, este o dacia break din '99. I-am montat gpl pe ea in feb '06 si m-am dus la RAR sa-l omologhez in iunie'10. In toti acesti 4 ani masina mai mult a stat decat a mers. Cand am fost cu ea la RAR pentru omologarea instalatiei, singurul lucru care i-a interesat au fost declaratia de conformitate, factura de achizitie si montaj in service autorizat si cartea plamanului(cea care contine seria si datele producatorului).
Dupa omologare i-am facut ITP-ul si am fost respins oficial pentru ca am un burduf la planetara spart, iar neoficial citez,, ce vrei domne', sa-ti dau rar-ul din prima, la o masina veche de 11 ani si cu ITP-ul expirat de 4. Vrei sa ma bage astia pe teava?'' incheiat citatul. Dupa o saptamana, cand m-au proramat la revenire, mi-au dat RAR-ul fara nici un fel de problema, nici macar n-au mai supus-o la teste. Singurul lucru pe care l-am facut a fost sa platesc revenirea si sa-mi iau cartonasul galben cu stampila magica si folia de securitate.
Asa ca daca stiti cu masina e in regula din punct de vedere tehnic si aveti instalatia montata in service autorizat nu aveti de ce sa va faceti probleme.
Bafta
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 648
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca daca pun cel mai "tare" sistem GPL, la o firma omologata RAR, tot va trebui sa trec cu cartea masinii si talonul pe la RAR? Din posturile anterioare, cate am putut citi, in Bucuresti pierzi cam o saptamana. Asa sa fie?
Skip ads

  1. Home
  2. Îngrijire și întreținere
  3. Uleiuri, lichide și carburanți

Skip ads


Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR