Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislație, asigurări și taxe
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,673
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ia sa vedem ce a mai aprut in ultima `expeditie `pe la Varna..Prospaturi,rable mai bune sau mai rele..Pozele vb.de la sine,asa ca va las.


































Am pus si masini`non-opel`,sa nu se creada ca in BG exista numai adin acestea.. Smile
Skip ads

  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
interesant ...
nu-i mare diferenta la preturi fata de ruse .
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
frumos non - opel-ul din ultimile poze
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,673
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:frumos non - opel-ul din ultimile poze

Daca te uiti bine,in penultima poza se vad niste difuzoare uriase de bas si tubul de NOS..
Asta e interiorul celei pictate..
@ionutzmi-in ce sens,in rau(+)sau in bine..(-)?
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am citit pe un forum ca se scoate taxa pentru motoarele cu putere mai mare de 120kw de la 1 ianuarie 2010, sti ceva sau sunt doar zvonuri
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
adik tot asa cer si prin ruse ,totul tine de negociere cit mai scoti de la ei ,majoritatea iti lasa 2-300e din pretu care il cer initial .
  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
as avea si eu cateva intrebari in legatura cu inmatricularile pe Bg.(cei care detin o astfel de masina cred ca ar fi cei mai vizati sa imi raspunda sau cei care intr.adevar se pricep, nu as vrea sa imi spuna fiecare ce a auzit de sora lu' vecinu de la 3 etc.):
-in caz de accident:
daca tu esti vinovat(cel care are asigurare bulgareasca), poate pagubitul sa isi repare masina pe asigurarea respectiva? se intampina probleme?
daca tu nu esti vinovat, e vreo problema sa iti repari masina(inmatriculata in Bg.) pe asigurarea respectivului?la fel: poti intampina probleme?
-in cazul rovignetei: o platesti? adica e o taxa de drum pentru toti participanti la trafic pe drumurile nationale, sau doar pentru masinile inmatriculate in Romania?
-legat de dragii politisti: intampinati probleme la controale de rutina, sau in caz de accident ceva? am auzit chestii de genu: politistu' spunea ca el nu intelege daca ai asigurarea valabila si toate actele, ca el nu e obligat sa invete bulgara pt x,y care isi inmatriculeaza masina pe Bg., si ca a fost nevoie sa se mearga la un post de politie pt verificari(repet, "am auzit", si vreau sa stiu daca e posibil asa ceva)
cam astea ar fi, daca am uitat ceva revin... multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri.

later edit: poti sa inmatriculezi masina in Bg. si sa iti alegi tu ce cifre si ce litere sa ai inafara de prima\primele litera\e care depinde de zona(judet)... mai pe scurt si mai pe intelesul tuturor, au optiunea de nr. preferentiale ca la noi, si cat costa?
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
In calitate de fost proprietar de masina bulgareasca te pot ajuta cu niste raspunsuri clare,,

- in caz ca nu esti vinovat intr un accident, masina ti o poti repara linistit, indiferent in ce tara o ai inmatriculata. Am fost patit cu fosta masina din bulgaria, insa a fost prea avariata sa o mai pot repara, respectivul care m a lovit mi a dat banii pt reparatii (nu avea rca) iar eu am vandut ce'a mai ramas din ea la dezmembrari.
- rovigneta o platesti la fel, indiferent de tara unde ai masina inmatriculata.
- caschetarii.. in mod clar intampini mai multe probleme cu ei decat daca ai avea o masina ro.. pe mine m au oprit de cateva ori in decursul unui an.. (cat timp am avut masina bg), am fost oprit si pe autostrada ( din cauza mea, era noapte si n am aprins luminile de intalnire cand am trecut pe langa ei - au bagat girofarurile si s au luat dupa mine Laughing ), nu aveam cartea verde a masinii (e obligatorie, practic cartea verde este rca ul masinii in alta tara decat de unde provine) si vroia sa ma lase in curu gol (a se citi sa mi ia placutele de inmatriculare), pana la urma am dat o la pace cu el, iar dupa intamplarea asta m am dus si mi am luat cartea verde. Insa, daca ai toate actele in regula, traduse in ro, n ar trebui sa ai vreo problema cu ei.
Sper sa te fi lamurit in mare parte Smile
  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
m.ai lamurit intr.o mica masura si.ti multumesc, astept totusi poate primesc raspunsuri si la celelalte intrebari...
  • Micu 87

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
vld57 a scris:In calitate de fost proprietar de masina bulgareasca te pot ajuta cu niste raspunsuri clare,,

- in caz ca nu esti vinovat intr un accident, masina ti o poti repara linistit, indiferent in ce tara o ai inmatriculata. Am fost patit cu fosta masina din bulgaria, insa a fost prea avariata sa o mai pot repara, respectivul care m a lovit mi a dat banii pt reparatii (nu avea rca) iar eu am vandut ce'a mai ramas din ea la dezmembrari.
- rovigneta o platesti la fel, indiferent de tara unde ai masina inmatriculata.
- caschetarii.. in mod clar intampini mai multe probleme cu ei decat daca ai avea o masina ro.. pe mine m au oprit de cateva ori in decursul unui an.. (cat timp am avut masina bg), am fost oprit si pe autostrada ( din cauza mea, era noapte si n am aprins luminile de intalnire cand am trecut pe langa ei - au bagat girofarurile si s au luat dupa mine Laughing ), nu aveam cartea verde a masinii (e obligatorie, practic cartea verde este rca ul masinii in alta tara decat de unde provine) si vroia sa ma lase in curu gol (a se citi sa mi ia placutele de inmatriculare), pana la urma am dat o la pace cu el, iar dupa intamplarea asta m am dus si mi am luat cartea verde. Insa, daca ai toate actele in regula, traduse in ro, n ar trebui sa ai vreo problema cu ei.
Sper sa te fi lamurit in mare parte Smile

Salut...nu ai raspuns la intrebarea:"daca tu esti vinovat?" Embarassed
Scuze ca ma bag si eu in discutie,dar si eu am masina inscrisa in BG si nu prea am habar cu treburile astea.ms
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
N am raspuns pt ca nu stiu nimic clar, chiar eram si eu curios la vremea respectiva cum se procedeaza, ce auzeam asa din om in om ca sunt unele service uri din ro care primesc si asigurari din bg, altii spuneau ca trebuie sa te duci cu masina in bg sa o faci acolo Laughing,, poate ne lumineaza cineva care a fost in cauza .
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Eu sant la a doua masina inmatriculata la bulgari si nu este complicat
-daca lovesti pe cineva si esti vinovat,dai asigurarea acelui si el se descurca mai departe,exista pentru fiecare firma de asigurari din bulgaria un corespondent in romania,majoritatea fiind concerne internationale
-daca esti lovit si nu esti vinovat,primesti asigurarea de la cel care e de vina,trebuie sa ai procura tradusa in romana si faci dosarul de dauna,repari si gata
-rovineta se plateste
-trebuie sa ai procura tradusa(scrie si in lege)
-grija mare cu masina ca esti tinta la militieni si arr,sa fie in cat mai buna stare
-daca iti ia talonul ai 15 zile sa remediezi problema,dupa aceea ajunge in bulgaria de unde e cam greu sa-l iei
-poti circula oriunde cu masina,eu de exemplu sant in italia acum si nu am avut nici o problema,asta daca esti in regula.
Daca mai ai intrebari si pot raspunde te ajut cu mare placere!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,673
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Subscriu la ce a zis colegul @edg,cu mentiunea ca LEGAL nu iti tb.procura cand te plimbi prin tara sau prin alta parte,ci doar cand treci printr-o vama oarecare,si atunci tradusa in limba tarii respective.Deasemenea iti mai tb.si in cazul in care ai contact cu asigurarile,sau in orice conditie care reclama semnatura proprietarului.In nici un caz cand conduci de la servici acasa,sau cand te duci in vizita la soacra.. Embarassed E ca si cum ai lua masina vreunui prieten,sau chiar a sotiei,iar politia (cu p mic) iti cere procura pe drum si-ti ia numerele daca nu o ai..!Aici intervine variabila numita `Cap de Creta`,care poate dispune de lege cum vrea el..Banuiesc ca oricine a fost oprit macar odata de politie si a prezentat actele masinii imprumutate si asta a fost..
Cat despre asigurare si carte verde,arata ca ale noastre,numai ca sunt scrise in BG si engleza,in loc de RO si engleza.Asa ca militianu`nu tb.sa invete BG ca sa poata face procesul verbal Razz
Pana acum,de aproape 2 ani,nu am fost oprit nici macar o singura data,sa fiu intrebat al cui sunt,sau ce-i cu masina..Poate am avut noroc sau poate ca numerele de Varna,si care incep cu `B`se confunda cu cele de Buc.,nu stiu,dar sunt sigur ca daca se vrea,poate sa-ti dea amenda macar ca nu ai stingatorul,sau ca nu ai semnalizat cand te-a tras pe dreapta..Deci intervine iar variabila mentionata mai sus..Bafta!
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
vesti proaste dinspre partea bulgara , cica se va baga o taxa la inscriere dupa 10ian 1kw -10leva .
voi reveni cu detalii dupa ce voi afla mai multe .
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ionutzmi a scris:vesti proaste dinspre partea bulgara , cica se va baga o taxa la inscriere dupa 10ian 1kw -10leva .
voi reveni cu detalii dupa ce voi afla mai multe .

Razz Aceasta taxa este deja!Dar numai la masinile care depasesc 150cp!Se taxeaza cu 10leva la 1kw!Si mi se pare ca au si ei de ceva timp o taxa de poluare de 100 e!
PS.O alta ciudatenie romaneasca!Cei care au masini din bg. pot sa conduca doar ei,pentru sotie sau altcineva trebuie sa faca procura! Evil or Very Mad
  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
o singura intrebare a ramas fara nici o lamurire: au si bulgarii numere preferentiale? cat costa?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,673
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da,exista,ca peste tot..
De ex.,la mine,daca era B 4141 PB eram smecher.Daca era B 4444 eram si mai smecher.In general dublele au o tenta de smecherie,gen 4422,sau 3344.SuperSmecherul are 1000,2222,sau 6666.Smecherul TOTAL pe care l-am vazut pe acolo,banuiesc ca era Stapanul Smecherilor Razz ,cu un mertan negru,cu folie neagra pe geamuri (ceea ce la BG nu vezi),si cu 2 body-guarzi pe langa el avea C 66666 CC-numar de Sofia,probabil ca de asta avea si 5 cifre in loc de 4...
In general spaga o dai la KAT, (RAR-ul lor),si costa minim 20 EUR,in functie de `gradul`de smecherie la care aspiri..Nu stiu daca legal poti face ceva,nu am fost curios sa intreb.
  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sper ca nu a fost un post ironic (poate chiar rautacios) Sad
intentionez sa imi iau o masina de pe acolo(sa o inmatriculez tot acolo), si mi-ar place ca acele numere\litere sa ma reprezinte cu ceva, nu am de gand sa imi trec vreo combinatie d'asta de 'smecher', nu e genu meu...
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mai bine te interesezi daca s-a scos taxa asta de 10 leva pentru 1 kw pentru masini peste 120 kw.
apoi sa ne informezi si pe noi.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Acea taxa exista si nu cred ca se va scoate!Este considerata taxa de lux la ei!In schimb mai poti face ceva cu cei de la rar-ul lor,pentru a trece o putere mai mica in carte! Idea
Skip ads

  1. Home
  2. Legislație, asigurări și taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR