Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,771
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu știu, nu am aplicat procedura, dar logic ar fi să scadă consumul, iar despre "oprit" tot logic ar fi să nu se mai întâmple. După lipirea rezistorului dacă se oprește totuși ar trebui să vezi ce erori are și continuat cu eliminarea cauzelor.
Skip ads

  • aauto

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Pai totusi acea rezistenta nu pacaleste doar ECU , dar problema va persista ?
  • aauto

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Poate totusi sa influenteze eroarea ECU si la turatii marii sa nu mai stie ce sa faca ? Adica daca merg pana in 100 (3000rpm) cand decelerez tinde sa se opreasca dar reuseste sa o stabilizeze , dar daca sar de 120 (aprox 3500 rpm) la decelerare se opreste ...
La mers prin oras 50-70+ merge ok .

Poate totusi vreun coleg s-a mai lovit de problema sau colegul @maiandrei a mai studiat mai amanuntit si situatia asta ...

Pun rezistenta ok , eroare nu voi mai avea , dar rezolv oare si problema opritului in decelerare si a comsumului (evident in situatia asta e normal sa compenseze cu carburant daca merge atat de prost ) .


Eventual am si un mic filmulet la diagnoza cum modifica turatia in decelerare ...
  • aauto

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nici un coleg nu s-a confruntat cu simtomele astea sau ceva apropiat ?
Nu stiu de unde sa o iau ca nu are eroare pe nimic dar nici bine nu merge , parca si puterea motorului incepe sa mai scada ...
  • aauto

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
corsablue a scris:Nu știu, nu am aplicat procedura, dar logic ar fi să scadă consumul, iar despre "oprit" tot logic ar fi să nu se mai întâmple. După lipirea rezistorului dacă se oprește totuși ar trebui să vezi ce erori are și continuat cu eliminarea cauzelor.


Salut
Am pus siguranta pe cablaj conform descrierii din topic , multumesc @maiandrei , am scapat de becul aprins .
Dar in continuare persista probleme adiacente , gen opritul in decelerare , lipsa de putere si consumul exagerat de combustibil ... bineteles ca erori nu am deloc , deci probabil este o problema mecanica sau ceva de genul ....
Ma poate ajuta vreun coleg , binenteles contracost ... nu reusesc nici cum sa-i dau de cap si chiar imi pare rau de ea Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,771
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mergi la EDS, la @maiandrei. Găsești la Publicitate. Undeva pe Pallady.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR