Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Balmos florin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 1.7 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2024

  • Mesaj Privat
Bună ziua am cumpărat soției un astra h 1.7 cdti 74 de kw și ulterior am observat ca motorul nu are senzor nivel ulei cu totul ca se mai aprindea câteodată în bord. Circuland cu ea am observat ca e gălăgioase în accelerare și puțin cam puturoasa. Motorul este trecut fără serie în acte. Cum pot sa îmi dau seama dacă a fost schimbat motorul și în caroserie acum este motorizarea de 59 de kw nu de 74?. Mulțumesc pt eventualele răspunsuri. O zi buna


MODEL: Astra 2005
MOTOR: 1.7 dth
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,758
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Iti poti da seama ce motorizare de ISUZU 1.7cdti este.. dupa turbina montata pe motor.

Cauta pe internet poze sa vezi cum arata o turbina de Z17DTH 74kw si cum arata una una de Z17DTL 59kw (Z17DTH e mai voluminoasa si mai complexa, ea fiind cu geometrie variabila).
  • Balmos florin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 1.7 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2024

  • Mesaj Privat
Turbina e recontitionata ca dădea fum. E de 74 sigur. Motorul de 59 de kw oare are senzor nivel ulei? Al meu nu are.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,758
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Motorul de 59kw nu are senzor de ulei in baia de ulei, insa daca ai motor Z17DTH si ai spart baia de ulei poti sa pui inclusiv capac de baie de ulei fara senzor de Z17DTL (inclusiv capacul de ulei de pe orice Astra G motor Z17DTL 2003-2004).
  • Balmos florin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 1.7 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2024

  • Mesaj Privat
Deci sa înțeleg dacă motorul nu are senzor nivel ulei înseamna ca este de 59 de kw nu de 74 cum e trecut în acte. Mulțumesc
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,758
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu inteleg rationamentul. Ai masina in acte de 74kw, si vrei sa stii daca motorul a fost schimbat cu totul cu unul de 59kw, pe care s-a montat turbina de pe masina ta, cea de 74kw? Daca asta e nelamurirea, da se poate monta motor de 59kw, pompa de inalte si injectoarele sunt aceleasi, admisia e aceiasi, dintr-un motor de 59kw ca sa scoata 74kw trebuie schimbate evacuarea, turbina si pus alt ECU... in rest toate celelalte componente hardware de pe motor sunt la fel.

Pe de alta parte, prin faptul ca ai baie de 59kw fara senzor, tocmai ti-am scris mai sus ca se poate sa fi avut sparta baia de ulei la motorul de 74kw si sa îi fi fost schimbata doar partea inferioara a baii de ulei de pe una cu motor de 59kw.

Decodeaza VIN-ul masinii tale, extrage seria de la motor din VIN, citeste seria de pe motorul tau curent (cea ponsonata), compara seriile si vezi ce gasesti. Daca seria gasita e alta, motorul a fost schimbat, insa nici macar asa nu poti stii sigur daca motorul curent provine de pe o Astra H cu 59kw sau de pe una de 74kw, pentru ca nu exista o baza de date universala pe care sa o poti accesa ca sa poti extrage ce versiune de putere s-a planuit a fi folosita pe motorul curent.
  • Balmos florin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 1.7 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2024

  • Mesaj Privat
Nu ai înțeles întrebarea mea. Cum pot deosebi 59 de 74. Simplu. Nu are senzor de nivel cel de 59. Suficient mulțumesc. Nu merg la ecu și mai departe e simplu dacă spui ca aia e diferența. Mulțumesc. . Deci rămânem la 59 de kw. Mulțumesc pt răspunsuri
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,588
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
@ahappyuser, te apreciez, te sustin, te invidiez (pentru rabdare) si te si compatimesc!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,758
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Iti multumesc pentru aprecieri !

Am observat ca discutia s-a intors ieri de unde a plecat, pe urma am realizat ca suntem pe un cerc si am vazut ca cercul s-a inchis de la sine.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,759
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu auzisem că lumea este mai înceată la Cluj și nu am crezut niciodată că ar fi adevărat. Aseară am început să am îndoieli, aseară târziu începeam să cred că este adevărat...
Noroc că am povestit azi dimineață 5 minute la telefon cu un amic din Cluj și am resetat impresiile...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discuții similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR