Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Mihnea1605

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2024

  • Mesaj Privat
Salut, vreau si eu sa stiu ce trebuie sa fac ca sa imi schimb motoul legal cu altul mai puternic, pus in productie pe acelasi tip de masina

Vreau sa stiu daca este posibil si cam ce pasi ar trebui sa urmez


MODEL: Astra 2006
MOTOR: 1.3 cdti
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,730
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Ca să începem cu începutul(cel puțin pe acest forum): ai postat greșit la ”Motoare benzină”, când tu vorbești de diesel.
Varianta cea mai simplă, făcând referire strict la fer și condiția lui, este să o vinzi și să cumperi ceva care te coafează.
Ceea ce vrei tu să faci, nu e nici simplu, nici ieftin.
Ca să fie totul posibil, ai nevoie de un service autorizat RAR (care să facă toată conversia ca la carte: motor cu auxiliare, transmisie completă, sistem răcire și frânare, instalație electrică completă sau parțială), achiziția unei mașini donatoare(că pe bucăți n-are niciun chichirez) și în momentul în care totul funcționează cum a făcut-o dl. Opel, te înscrii la RAR ptr omologare(unde o să constați ce prestații și scoruri ”are domnii”).
Așa, pe (bun-)simț, la prețurile actuale, estimez un minim EUR2000...de-aici încolo, ești liber să încerci, baftă!
PS&NB
Dacă, personal, ai avea posibilitatea de a procura grosul pieselor la prețuri speciale și să prestezi mare parte din manoperă, probabil că ai ieși la jumătate, dar nu pare să fie cazul...că altfel nu puneai întrebarea asta.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,759
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@bibu cu 2000 doar piesele și nu cred că ajung...
Un service autorizat rar are 170-250 + TVA ora de manoperă și proiectul acesta necesită o săptămână de lucru... Plata manoperei nu garantează reușita.
În fine alte baloane de săpun... precum în snoava cu iepurașul, animalele din pădure, fumatul de iarbă și concursul de cros.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,730
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am pus și eu la minim-minimorum, să încurajez inițiativa Shocked ...că iar mi-aud vorbe.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
ia un BMW.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR