Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Îngrijire și întreținere
  3. Uleiuri, lichide și carburanți
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Interesanta treaba ! ...unii se plang de Ravenol ....altii sint multumiti.
In orice caz , daca nu prea cunosti multe despre uleiuri si intri pe acest topic sa gasesti o recomandare .... esti pierdut ! ...iar daca colinzi magazinele de profil si stai de vorba cu vanzatorii , iti vine sa vinzi masina ....fara ulei !
Skip ads

  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
da, pai si eu am cerut parerea pe acest topic in momentul deciziei de a schimba ceva.....multi mi-au recomandat Ravenol, dar 5W40....acesta nu avea omologarea ptr motoare pe benzina asa ca de unul singur am decis sa merg pe produsul omologat de GM.....despre Castrol, Mobil, etc. nu am o parere buna si datorita reclamelor excesive...nu ca eu as considera ca sunt uleiuri contrafacute sau slabe....dar nu-mi plac aceste reclame in care uleiurile lor sun fantastice....ai impresia ca nu mai avem nevoie nici de segmenti.
oricum vad ca esti din Bihor, si acolo e unul din cei mai importanti distribuitori Ravenol (asata asa ca si conversatie)
week-end fain
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Da intradevar acum vad ca si Ravenol SSL 0W40 indeplineste norma GM-LL-A025....ptr benzina, cred ca atunci s-a omologat
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
..... trebuie gasit un echilibru in orice ! Sint de parere ca un produs bun n-are nevoie de o reclama excesiva .... ci poate de una informativa sa stie lumea despre el. Mi se pare ca la Mobil 1 inca se face reclama la TV ..... Castrolul e trecut pe orice dugheana ....si il urmeaza Aral-ul ( cel putin in zona mea)
Nu stiam de faza cu Ravenolul pe zona Bihor ...dar stiu ca m-am agitat sa gasesc un bidon de Motul x-cess incat cred ca mai usor procuram TNT.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
aici gasesti importatorul direct:
http://www.ravenolromania.ro/contact.html
eu l-am sunat si mi-a trimis la Cluj la un colaborator al lui.
lucrez in domeniul constructiilor, mai precis in infrastructura si de curand un colaborator de-al meu care are ca obiect principal de activitate inchirierea de utilaje cat si prestari de servicii cu acestea a trecut la Ravenolsi e fff multumit.....iar aici e vorba de buldozere, autocamioane, trailere, finisoare asflat etc.......daca te uiti pe site vezi ca au si aceasta diviezie.
personal uleiul urmarit am conditionat sa fie omologat de GM exact ptr tipul de motor pe care-l am si sa fie un ulei de top.....iar din aceast punct de vedere atat Motul cat si Ravenol indeplinesc pe anumite produse aceste cerinte.
spor in toate
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Sa vedem cat e ipocrit este Mobil 1 :
IntrebatI fiind, de un comparator din SUA, daca Mobil a inlocuit PAO cu grupa III pt. produsele Mobil 1, purtatorul lor de cavant ii raspunde ca nu poate sa ii divulge baza uleiului pt. ca este strict secreta, dar ii asigura ca Mobil 1 se straduieste sa fac produse la fel de bune.

Pe de alta parte Exxon Mobil recunoaste ca schimbat formula ( nu mai este fully synthetic - este synthese technology ), pt. Mobil 1 pt. a putea onora cererea si pt. a putea mentiune un pret scazut de productie. Mobil 1 un ulei grupa III+, nu este 100% sintetic.

Mai trist este ca Exoon Mobil a spus ca aceasta schimbare de formula pt. Mobil 1, nu va fi facuta publica pt. consumatori, cu exceptia celor din Germania
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Hai sa vedem si o comparatie intre Mobil 1 0W40 ( stindardul Exxon Mobil ) si umilul Mobil Synt S

Cine are ochi buni si rabdare sa citeasca o sa ramna surprins de faptul ca Mobil Synt S ofera o protectiIe mult mai buna decat Mobil 1 0W40, la jumatate de pret.
Concluzia celor care au facut testul : prea multa reclama pt Mobil 1 0w40
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Referitor la postul de mai sus as vrea sa mai adaug in completare, o parte din comentariul celor care au facut testul:

Si mai uimitor este faptul ca acesta ( Mobil Synt S) a depasit '' nava amiral '' a uleiurilor Mobil - Mobil 1, ( in cazul nostru ow40) care beneficiaza de '' heavily publicised'' (reclama la greu) ca fiind cel mai avansat ulei de motor de pe piata.

Asta asa ca sa nu mai existe dubii, cum ca Valvoline are ceva cu Mobil 1, ca testul a fost facut de unul dintre competitori si a castigat uleiul lui.
Mobil 1 e ... va las pe voi sa trageti concluzii.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cam asa este cu reclama.....si mai mult toate aceste uleiuri se produc cine stie pe unde....asta ca sa-si scoata banii ptr multitudinea de reclame si tot felul de pliante, sepci, insigne, etc. publicitare
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
elf/total isi fac si ei reclama la tv, iar uleiurile lor chiar duc motoare la peste 500 000 km.
banalul castrol edge 5w40 a dus un motor de 1,9 tdi la 460 000 km pasat b5 break 2001 si merge in continuare , numai ca a fost schimbat pina in 10 000km, motorul ala nu consuma gram de ulei. cunosc proprietarul.
am prieteni care au colindat tarile din europa din vest si au gasit aceleasi produse pe raft, numai ca in Romania e prea mult folclor si snobism.
unul pe vw forum isi strica motorul cu motul, iar altul trimite la laborator si analizele ies praf.

dar exista multi oameni care folosesc diferite marci de uleiuri si fac sute de mii de km.

nu sunt de acord cu reclamele ieftine care nu duc nicaieri, motul a facut prea tarziu uleiuri pentru masini, asta e pacatul lor, de aia sunt disperati distribuitori si intra pe forumuri.



exemple de uleiuri bune sau reclama proasta, inclusiv la motul.niste teste
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 781
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Voi cum/cand verificati nivelul de ulei din motor?
Etzold zice:
incalziti motorul, iar apoi oprili automobilul pe o suprafatd netedd gi orizontalS.
o Dupd oprirea motorului, agteptali cel pulin 5 minute ca uleiul sd se scurgd in baie. Trageli afardjoja - vezi sdgeata - gi gtergeli-o cu o c6rpd curatd.
La sfdrgit, introducelijoja pana la capdt in leava de ghidare 9i scoateli-o din nou afard. Nivelul uleiului trebuie sd se gdseascd intre cele doud marcaje MAX 9i MlN.
Completali cu ulei nou numai cdnd nivelul se apropie de MlN. Distanla dintre MAX gi MIN reprezintd in general, 1,0 l.

Problema este ca de obicei constat o diferenta mare pe joja daca masor cum zice Etzold sau daca masor la cere, dupa o noapte de stationare.
Adica daca masor la cald si uleiul este la maxim pe joja, atunci la rece este peste maxim.
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@mitosu Am intrat pe linkul ala cu testele , nu spune tocmai de bine de Mobil 1 ... Royal Purple si Valvoline sunt "fruntea" , conform testelor
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
exact aata am spus exemple bune de uleiuri sau reclama proasta, in opinia alora nici mobil , nici shell, nici elf oare care e mai bun?
astfel de scorneli imprastiate pe net nu dau bine si atunci sa folosim ce recomanda producatorul pentru ca toate uleiurile au hibe , inclusiv motul cu 2 exemple si cu toti esterii lui din compozitie..

si atunci dupa cine sa ne luam dupa raspandaci sau dupa producator?

oare nu ar fi mai bine sa folosim ce recomanda producatorul si restul sa inchida si sa plece?
ce daca au investit bani in laboratoare si cercetari toti sunt niste vanzatori de iluzii, iar realitatea e crunta dupa ce ai folosit gm dexos2 si apoi mobil1 nu-ti mai vine sa apleci urechea la ce recomanda producatorul.
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
De ce oare renunta Mintosu la Mobil 1 0w40, si vrea sa schimbe uleiul la 10.000 km ? ( da, cunosc, a intervenit o masina de serviciu - pai atunci Mintosule vinde Opelul proprietate personala si plimba-te cu masina de serviciu; daca o pastrezi isi pierde din valoare Smile ) .

Sa aiba legatura cu cu ce a scris Octavian in link-ul urmator, in data de 23 .12.2013 - postul 7750 - (avea o consistenta mega-vascoasa, imi pare rau ca nu am filmat - poate sa fie si mama uleiului, mai mult de 10.000 km nu rezista) .
Omul folosea Mobil 1 0w40
http://www.loganclub.ro/for...i-t33718p388.html
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
tot cu gandul la loganclub ai ramas, in rest nimic nou nu aduci.
daca imi lasa sefu masina si in concediu imi puneam banii intr-un cont.

citat din respectivul : Depinde mult de stilul de mers.
La mine dupa 16000 km s-a vazut si simtit ca a stat prea mult(!) in motor.
Poate sa fie si mama uleiurilor, daca ai un stil preponderent agresiv faci numai bine la motor daca il schimbi mai devreme decat sa zicem ~15000 km.

Imi pare rau ca nu am filmat sa vezi cum arata, rece avea asa o consistenta mega-vascoasa si negru ca naiba...a vazut foarte multe ciocane si mers preponderent urban.

Oare motulul tau rezista 16 000 km in motor?

neurounule ramane sa visezi in continuare la loganclub, DAR TREZESTE-TE AICI E CLUB OPEL
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
GL10PEL a scris:Voi cum/cand verificati nivelul de ulei din motor?
Etzold zice:
incalziti motorul, iar apoi oprili automobilul pe o suprafatd netedd gi orizontalS.
o Dupd oprirea motorului, agteptali cel pulin 5 minute ca uleiul sd se scurgd in baie. Trageli afardjoja - vezi sdgeata - gi gtergeli-o cu o c6rpd curatd.
La sfdrgit, introducelijoja pana la capdt in leava de ghidare 9i scoateli-o din nou afard. Nivelul uleiului trebuie sd se gdseascd intre cele doud marcaje MAX 9i MlN.
Completali cu ulei nou numai cdnd nivelul se apropie de MlN. Distanla dintre MAX gi MIN reprezintd in general, 1,0 l.

Problema este ca de obicei constat o diferenta mare pe joja daca masor cum zice Etzold sau daca masor la cere, dupa o noapte de stationare.
Adica daca masor la cald si uleiul este la maxim pe joja, atunci la rece este peste maxim.


Manualul masinii spune asa:
"Faceþi verificarea cu autovehiculul oprit pe o suprafaþã planã. Motorul trebuie sã se afle la temperaturã de regim ºi sã fie oprit de cel puþin 5 minute."
  • luci_t

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut, acum am in motor (y17dt) la aproape 250.000 km Ravenol VSI 5W-40, dar cel mai mult mi-a placut cum se comporta si aude motorul cu Motul 8100 X-cess 5W40.
Am pus Ravenol pt ca in tara, cand am facut schimbul, nu am gasit motul. Vanzatorul insista sa bag Castrol 10w40 sau chiar 15w40 pt a nu-mi consuma masina ulei. Si nu-i venea sa creada ca masina la kilometrii ei nu consuma ulei...
PS am gasit aici un alt ulei de la motul,care corespunde dexos2 http://www.motul.com/it/it/...y=oils-lubricants
PPS nu vreau sa fac reclama la un ulei anume, dar fiecare isi "simte" masina
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,758
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pai exact ala e sortimentul de Motul care mi-l recomanda mie configuratorul de pe site-ul lor ca fiind cel mai bun pentru motorizarea mea. Doar ca e pentru cei care au motoare cu DPF. Si la care din fabrica motorul e construit la cote mai precise (avand tolerante mai mici).
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
ahappyuser norma dexos2 acopera normele gm-a25 si gm-b25 , dar in realitate daca nu ai motor cu dpf nu ai de ce folosii.
un motor de benzinar il mai pacalesti cu un ulei C3 , dar la diesel fara dpf e mai complicat daca tbn-ul nu e mai mare de 9.

daca facem o comparatie intre motul si ravenol dexos2 vedem ca neamtu a putut sa duca punctul de inghet la -45*C pe cand motul se cam invarte la -36*C, ca la multe sortimente de uleiuri indiferent ca e 5w30 sau 5w40. si astia de la motul sunt cei care au inventat primul ulei sintetic. de fapt lozinca asta o au ucatorii de uleiuri.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ciudat e topicul asta ! .....evolueaza in valuri ...... discutiile iau amploare incet si sigur ...apar specificatiile si parerile personale ..... experientele ..... apoi incrancenarile ......si punctul de maxim e cand se lasa cu concedii dupa care totul revine la calm ...... si apoi ciclul se reia ! Very Happy
Stau linistit ...... uleiul ce-l am indeplineste macar minimul cerut de producator ......bonus e si senzatia mea ca totul e ok dupa comportamentul si sunetul motorului ..... dar va citesc cu un viu interes !
Skip ads

  1. Home
  2. Îngrijire și întreținere
  3. Uleiuri, lichide și carburanți

Skip ads


Discuții similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR