Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislație, asigurări și taxe
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu am auzit si nu a dovedit nimeni pana acum ca a inmatriculat auto fara sa plateasca taxa de inmatriculare! am fost special la politie ,in bucuresti,la sediul inmatriculari de la pipera si am intrebat pe majoritatea celor de la ghiseu si au zis ca ei nu au cunostinta sa fii facut astfel de imatriculare vreun coleg de al lor!acolo trebuie sa te duci cu chitanta taxei de inmatriculare ,nu cu alt act care sa arate ca esti in proces cu statul sau ca ai castigat nu stiu ce proces! nici nu discuta!
Skip ads

  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Probabil ca tu ai stat de vorba cu o persoana care nu rapunde direct de inmatriculari auto ,sau oricum nu a dorit sa te informeze corespunzator. (multi functionari ai statului nu doresc sa ajute cetatenii chiar daca de fapt sunt platiti din banii nostri si sunt obligati conform specificului activitatii sa ne ajute).
Ptr Bucuresti va pot spune ca sunt suficiente persoane care au castigat in instanta inscrirea auto fara plata taxei si care au inscris auto fara sa plateasca taxa.
Sa ne spuna macar o persoana care s-a dus al politie cu actiune irevocabila castigata in instanta si nu si-a inscris auto.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cunosc cea mai mare parte a celor care lucreaza la ghiseele de la inmatriculari auto din bucuresti! aduc masini din germania si automat trec des,foarte des pe la ei!
cand ministerul de finante iti da niste bani inapoi iti da si o hartie in care scrie de ce ! vad ca nimeni nu a postat asa ceva! eu am o hartie data de la fisc,cum ca am primit diferenta de taxa in valoare de 1500 de lei! reprezentand diferenta de taxa de 25% din 6000 de lei platita in ianuarie 2012!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
andu41 a scris:Probabil ca tu ai stat de vorba cu o persoana care nu rapunde direct de inmatriculari auto ,sau oricum nu a dorit sa te informeze corespunzator. (multi functionari ai statului nu doresc sa ajute cetatenii chiar daca de fapt sunt platiti din banii nostri si sunt obligati conform specificului activitatii sa ne ajute).
Ptr Bucuresti va pot spune ca sunt suficiente persoane care au castigat in instanta inscrirea auto fara plata taxei si care au inscris auto fara sa plateasca taxa.
Sa ne spuna macar o persoana care s-a dus al politie cu actiune irevocabila castigata in instanta si nu si-a inscris auto.



prietene,la politie la inmatriculare nici nu ii intereseaza ca ai dat statul in judecata! daca nu ai chitanta de plata a taxei nu iti inmatriculeaza masina! nu ii intereseaza ca ai tu act ca ai castigat procesul cu statul! sa arate unu ca e altfel! dar cu hartie sa vedem ca din vorbe santem satui!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
georgex2 a scris:am primit azi banii. 9 iulie depus 6 sept
primiti banii




vrajeala! posteaza print dupa chitanta!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
uite asa arata o chitanta cu care dovedesti ca ai primit bani de la statul roman! asta pentru a primii cei 25% din taxa lui borberly! stii ce spune statul cand te duci sa iei banii in urma hotararii aleia,care ziceti voi??? ca nu sant alocati de la buget bani pentru asa ceva ! si zice la revedere! pentru a da 25 %din taxa platita ordonanta de urgenta a alocat si bugetul pentru eliberarea banilor din trezorerie!!! alora dupa ce ordonanta le da banii sau ii scuteste de plata taxei ca legea e clara! se plateste taxa! am cativa care au hotarare dar nu le-au inscris masina ca la politie trebuie sa duca chitanta nu hotarare! in momentul in care statul recunoaste neplata pentru cineva ,nu poate lua aceeasi taxa altuia! clar!! lasati vrajeala! sau dovediti cu act!



daca nu aveti ceva asemanator sau alceva care sa arate ca este cum sustineti voi,nu mai incurcati lumea!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
andu41 a scris:Actele necesare pentru inmatricularea fara plata taxei sunt:
1. Copie dupa cartea de identitate a proprietarului.
2. Copie dupa factura sau contract de vanzare/cumparare prin care se demonstreaza provenienta masinii din UE(daca masina a fost prin intermediari toate cele 2-3 acte de V-C) si traducerea legalizata a acestor acte
3. Copie dupa actele masinii din strainatate (Exemplu: Germania - Brief mare si Brief mic; Italia - Cartea masinii-telaio si certificatul de proprietate etc.)si traducerea legalizata a acestor acte

Trebuie sa va adresati unui avocat ptr a va promova in instanta o actiune .Avocatul stie ce are de facut,




nu inmatriculeaza nicaieri in romania decat daca platesti taxa! ca se duce avocatul si zice ca a dat statul in judecata si ca depune el actele pentru inmatriculare e vrajeala! nici nu sta la discutii aia de la inmatriculari! iti asculta oful si te trimite sa citesti ce scrie legat de actele necesare inmatricularii unei masini imporate din uniunea europeana! adica chitanta,dovada platii taxei de inmatriculare!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Audioslave a scris:Nu gasesc nimic relevant pe internet, deci intreb aici: Taxa auto platita in 2012 (martie, dupa noua formula, redusa cu 25%) se poate recupera integral?



nu! numai 25 %
  • nycku

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca totusi a reusit cineva sa inmatriculeze fara plata taxei, as fi recunoscator dacar ar posta ceva care sa dovedeasca, sa stim de un lucru sigur.
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Oameni buni voi chiar sunteti TOMA NECREDINCIOSU .Uitati-va si singuri pe portalul instantelor chiar la dvs in judet dar si in oricare alt judet din Romania si vedeti zeci -sute de procese care se admit atat ptr recuperare de taxa cat si de inmatriculare fara plata taxei.Cine este interesat ii trimit PM cu link(daca nu se descurca sa caute singur pe just.ro).
Ptr Bucuresti il rog pe d-l alexhaiducu sa se duca PERSONAL la politie cu o hotarare irevocabila de inmatriculare auto fara plata taxei.Dupa ce vine de la politie il rog sa posteze aici ca politia NU a vrut sa-i inamtriculeze masina. Repet sa se duca PERSONAL .
Nu mai postati domnilor ce a-ti auzit pe la colturi ,ce-a zis vecinu de la 2 la o bere la colt ,etc. Nu de alta dar duceti in eroare colegi forumisti care doresc sa rezolve si ei o problema.
Astept PM ptr cine doreste link .
  • sandocan85

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
au am vazut la cineva in piata din masini din arad , care si-a inmatriculat masina fara taxa.....pe talon la observatii scrie FARA TAXA. problema ii cand o vinde la anu, cel care o cumpara trebuie sa plateasca taxa Sad eu mi-am recuperat banii de taxa la o masina , si acuma vreau sa ii dau in judecata pt masina noua , pt care o sa platesc taxa Smile parerea mea ii mai bine platesti taxa ( primesti inapoiu banii de taxa, onorariu avocat + dobanda ...asa am primit eu) , decat sa o inmatriculezi fara taxa si de la anu sa nu mai poti sa o vinzi Sad
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Cele 2 situatuii sunt echivalente de la anul din ianuarie 2013.Vor plati taxa atat cei care nu au platit dar si cei care au recuperat taxa.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ar trebui specificat ca noul cumparator o va plati daca se va vinde masina mai departe dupa 2013.01.01... daca o tii pana la remat, nu se mai plateste taxa, indiferent ca e fara taxa sau recuperata in instanta
  • sandocan85

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
daca este cu taxa RECUPERATA, nu mai are cum sa te puna sa mai platesti odata taxa, deoarece tu detii chitanta precum ca ai platit taxa. nu te poate obliga nimeni sa platesti de 2 ori acelasi lucru
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu lucrurile stau astfel...

datele problemei
1. am cumparat masina din alta tara si am inmatriculat-o in romania (am platit taxa)
2. am recuperat taxa in instanta

a) daca pastrez masina nu mai platesc nimic
b) daca vand masina (dupa 1 ian parca) , noul proprietar va plati taxa de atunci deoarece eu am recuperat-o pe a mea


cel putin asa s-a vehiculat si in presa..
  • sandocan85

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
imposibil. daca inmatriculezi fara taxa , pe civ o sa iti scrie taxa 0. si normal ca urm proprietar va plati taxa de la 1 ian. daca ai platit taxa si ai copie dupa chitanta, precum ca ai platit taxa auto la masina indiferent daca ai recuperat-o sau nu, nimeni nu mia plateste taxa deoarece pe aceea masina TAXA A FOST PLATITA !
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ar fi bine sa ai dreptate.. eu unul as fi foarte fericit... rog cineva care a citit legea sau are si rgumente juridice sa confirme sau sa infirme.. eu unul am scris ce am auzit din mass media etc
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sandocan85 a scris:imposibil. daca inmatriculezi fara taxa , pe civ o sa iti scrie taxa 0. si normal ca urm proprietar va plati taxa de la 1 ian. daca ai platit taxa si ai copie dupa chitanta, precum ca ai platit taxa auto la masina indiferent daca ai recuperat-o sau nu, nimeni nu mia plateste taxa deoarece pe aceea masina TAXA A FOST PLATITA !




scrie asa ceva pe civ? eu nu am vazut pe nimeni sa inscrie si sa poata dovedi ca a inscris masina fara plata taxei! si eu am fost la mercedes sa vad poarta fabricii si aia au fost impresionati si mi-au facut cadou ultimul CL 65 AMG . dar nu pot sa dovedesc ca nu ma am masina! am facuto cadou la niste cocalari!
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Legea spune clar ptr toata lumea:vor plati taxa toti cei care nu au platit incepand din 2007 pana in prezent (dupa 13 ian 2013) si cei care au plati dar au recuperat aceasta taxa.Adica inainte de a schimba proprietarul ,se trece pe la finante acestia iti dau o hartie care te va incadrra intr-una din cele 2 situatii. Daca te gaseste cu zero la taxa ,atunci o vei plati la valoarea taxei conform legii(adica undeva cu mult mai mult decat acum 1,2,3 ani).
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cica o sa dea toti banii inapoi la toata lumea! si alora care doar sau gandit ca isi vor lua masina or sa le dea astia bani pe taxa care ar fi platit-o! incep sa mearga treburile in romania! e spre nenorocire daca nu scapam de astia cu pusu taxelor pe orice!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislație, asigurări și taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR