Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • CDaniel419

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2018

  • Mesaj Privat
bazate a scris:1. Pt a beneficia de garantie in aceasta problema trebuie sa dovediti ca ati efectuat reviziile la timp si cu materialele prevazute in fisa de intretinere. Daca ati fost doar la dealer ele sunt in sistem....altfel va trebuie facturile de la service autorizate.
2. Consumul de ulei necesar interventiei este 1 l la 1000 km. Pt a se determina acesta consum se merge in reprezentanta, se masoara uleiul, se sigileaza busonul si joja si se parcurg 1000 km, dupa care se revine pt a se masura consumul. Pt acest defect exista 2 buletine, unul pt reparatie si altul cu inlocuire motor. In functie de noroc...adica de starea altor componente si de cheful celor din reprezentanta.
3. Motorul trebuie diagnosticat atent pt ca in acest caz canalele segmentilor se umplu cu depuneri de curea si nu fac corect ungerea, uzand segmentii cat si camasile. Doar segmentarea poate sa nu fie suficienta, depinzand de uzura celorlalte componente. Un motor nou e in jur de 15000. Lei. Trebuie sa calculati daca nu e mai ieftin sa il inlocuiti.
Totul depinde daca va incadrati la punctul 1. Eu as face un schimb de ulei cu noul Ineo RCP 5w30 si as urmari evolutia. Succes.

Multumesc, e destul de edificator raspunsul. M-ar mai interesa cumva daca stiti cat e manopera, in cazul in care trebuie schimbat motorul, tinand cont ca e si cu cutie automata, daca cumva stiti?
Skip ads

  • CDaniel419

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2018

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:Sau mai simplu, invata sa foloseasca internetul si isi face temele inainte de a cumpara o masina.

poate ca la 70+ ani i-o fi cam greu. In plus, sa fii un sofer si-un posesor bun de masina, nu trebuie sa presupuna ca stii sa utilizezi internetul!
Are masina de noua, din 2018, dar cei de la reprezentanta tot il duc cu zaharelul ca e ok si ca asa scrie si in anumite documente de utilizare, ca un consum de ulei pana la 1 litru la 1000 km se considera normal. a citit ceva pe aici, mi-a dat mie linkul si am zis ca-mi fac eu cont sa intreb.
mai bine inveti tu sa nu mai tragi concluzii din date insuficiente, ca sa fii mai apreciat in viata!
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Partea cu temele e relativa. Motorul Puretech a fost foarte ok in varianta multipunct...problemele au aparut la 2 ani de la trecerea pe injectie directa. La fel si la Ford si VW. Au fost motoare care au avut probleme catastrofale aparute dupa 160k...Una peste alta sunt multi utilizatori care nu au avut probleme cu acest motor.
  • bubucu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019 b12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Ulei nou 05W30 RCP pentru toate vehiculele comercializate înainte de august 2018.
Ulei 0W20 pentru toate vehiculele produse din august 2018.
Skip ads

  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
CDaniel419 a scris:
cristidb a scris:Sau mai simplu, invata sa foloseasca internetul si isi face temele inainte de a cumpara o masina.

poate ca la 70+ ani i-o fi cam greu. In plus, sa fii un sofer si-un posesor bun de masina, nu trebuie sa presupuna ca stii sa utilizezi internetul!
Are masina de noua, din 2018, dar cei de la reprezentanta tot il duc cu zaharelul ca e ok si ca asa scrie si in anumite documente de utilizare, ca un consum de ulei pana la 1 litru la 1000 km se considera normal. a citit ceva pe aici, mi-a dat mie linkul si am zis ca-mi fac eu cont sa intreb.
mai bine inveti tu sa nu mai tragi concluzii din date insuficiente, ca sa fii mai apreciat in viata!


Personal nu mi se pare corect ca la 1000km sa completezi un litru de ulei. Citeste din cartea tehnica a masini daca asa scrie cum spun cei de la service. Eu as da in judecata reprezentanta. Nu cred ca la cumpararea masini au anuntat ca la fiecare 1000 de km sa bagi si un litru de ulei. O sa ajungi cand alimentezi benzina sa alimentezi si cu ulei. Confused
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Limita de interventie pt consum de ulei prevazuta in manual este de 600 ml/1000 km. Totusi, reparatorii iau in calcul 1 l, pt a fi siguri ca nu exista erori de masurare. Oricum la Vw consumul acceptat este de 2l ...eu pana sa schimb motorul, dupa ce am trecut la 0w20, am avut consum variat de ulei intre 0 si 1 litru....La mine a inceput sa consume dupa trecerea la 0w30....consumul a crescut la 0w20. Pt cei fara garantie recomand trecerea la noul RCP 5w30 pt 2 revizii inainte de a face orice alta interventie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR