Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, dupa schimbare termostat acum o luna automat am schimbat și antigelul doar ca am pus din alta parte(tot g12 doar ca produs de altcineva), in amestec cu ce a mai rămas prin motor(adica cu antigelul vechi) mi a făcut un fel de vaselina d aia pe pereții vasului. Am curățat cu benzina vasul, curățat sistemul de răcire cu apa de la robinet si am pus tot antigel din asta crezand ca vaselina aia s a făcut ca mai avea in motor celalalt tip de antigel asa ca am pus tot din asta ultimul. Si cu asta la fel mi s a făcut pe pereții vasului asa ca azi am decis sa l schimb din nou si sa pun antigel de care avea pana sa schimb termostatul, cu ala n am avut probleme deloc.
Ideea e că eu am curățat de 2 ori in 2 săptămâni cu benzina vasul dupa care cu apa de la robinet pana a deschis termostatul și acum imi pierde apa pe la pompa de apa, pierde si presiune ca se aude cum fâsâie din zona curelii de accesorii chiar si dupa oprirea motorului.
Mi a făcut balta sub mașina.. Am mers cu apa de la robinet 40 de km ca sa curat sistemul calumea, cat am mers cu antigel nu pierdea asa.
Ce părere aveți, din cauza la apa de la robinet s a stricat pompa de apa? A mai pățit cineva asa?
Opel astra h 1 6 xep




MODEL: Astra 2005
MOTOR: Z16XEP
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pompa "s-a stricat" din cauza la greșelile tale!
Pe scurt:
1. nu se amesteca antigelul de la diverși producători sau tipuri de antigel!
2. se înlocuiește toată cantitatea de antigel, altfel se contaminează și cel nou!
3. trebuie spălată instalația după golire, înainte de a completa cu noua soluție antigel. Soluție de antigel cu apă distilată, NU antigel concentrat!
Or mai fi și altele, dar pentru moment să digeri ce am scris deja.
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns.
E clar ca n-o sa mai fac greselile astea insa eu cand am schimbat termostatul era foarte frig afara si era sambata seara si nici nu m am gandit sa ma duc sa cumpar de la omul ala tot antigel ca cel vechi.. Sa merg doar cu apa nu puteam ca erau cu minus si imi ingheta.
In fine,maine seara ma duc la mecanic sa mi-o schimbe si sper sa nu mai intampin probleme Smile

Edit: pentru curățare sistem răcire e buna soluția aia de la liqui moly?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
A schimbat pompa și acum nu mai am scurgeri.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR