Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme tehnice
  3. Motoare diesel
  • EHotaran

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Sal tuturor;pentru ca ar putea fi utila si altora postez aici despre remedierea consumului de ulei (practic se pierdea)la acest tip de motor.Ca simptom era doar aprinderea becului galben din bord care arata nivel scazut de ulei.Cu aceasta ocazie am probat diverse uleiuri,toate cu acelasi rezultat...trebuia completat cu ulei la fiecare 330Km cu aprx. 0,6litrii,deci undeva 1,9litrii la 1000Km.Am zis asta e, motorul e vechi dar totusi lipseau simptomele de fum albastru (de fapt motorul nu da fum deloc),in afara de asta am mai citit pe forum cazuri asemanatoare de motoare curate dar cu consumuri mari de ulei si oarecum m-am resemnat...pana intr-o zi cand a inceput sa dea fum albastru, dar nu tot timpul!In sfarsit am inceput sa caut mai bine cauza si am gasit pana la urma.Intre blocul motor si corpul de la termoflot o dara de ulei care ajungea pe filtrul de ulei,apoi pe axul de la planetara si de acolo pe jos,sub masina(nu am scutul mic)fara sa lase nici un fel de urme!Dar cand pierderea a devenit mai mare uleiul a inceput sa picure si pe teva de esapament(inainte de racordul flexibil),de aici fumul albastru!Asa ca am schimbat garnitura si o-ringurile de la termoflot iar acum dupa aprx.2400Km uleiul este la nivel,motorul nu s-a atins deloc de ulei!Pentru cei care doresc sa remedieze un astfel de defect, am pus o poza si cu codul de piesa!



MODEL: Vectra 2006
MOTOR: Z19DT
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,729
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
O chestie destul de comună și la alte motorizări cu termoflot...adică boala lor.
  • EHotaran

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Da...tare perfid defectul!Nu credeam că se poate pierde atât de mult ulei...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,729
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Păi, deh, garniturile alea sunt consumabile, se știe...
  • EHotaran

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Da...eu nu știut
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme tehnice
  3. Motoare diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR