Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme tehnice
  3. Motoare diesel
  • Mihai_opel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra Sports Tourer 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2024

  • Mesaj Privat
Salut! Imi puteti spune, va rog, care ar putea fi cauza trosniturilor care se aud atunci cand rotesc volanul(cand masina se deplaseaza)? Mi-au aparut de cateva zile si am observat ca se accentuează. La inceput se auzeau rar si mai infundat (mergeam 3 zile cu masina si nu se auzea nimic, apoi a patra zi se auzea). Acum se aude de fiecare data, in partea stanga(mi se pare), in habitaclu (in exterior nu se aude), zgomotul este de genul pac-pac-pac pe toata cursa volanului (fie stanga, fie dreapta).Mentionez ca in rest directia se comporta normal.

Multumesc!

Ps: imi puteti recomanda un service bun (si okay la preturi) in Ploiesti?


MODEL: Astra Sports Tourer 2019
MOTOR: 1.6 dtci
  • katalin.r

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Planetara sau flansele cu rulmentii de sarcina de la amortizoare blocate/uzate. Doar in service se poate determina exact, in Ploiesti nu cunosc nimic, dar nu e o interventie extrem de complicata, se poate face relativ usor.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,721
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Cel mai probabil, este uzat rulmentul de presiune din capătul superior al amortizorului...
Când găsești mecanic/service, schimbă ambii rulmenți și flanșele. Fă o verificare, pe banc, și amortizoarelor: e posibil ca și ele să fie obosite, după câteva luni o să plătești din nou manopera.
  • Mihai_opel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra Sports Tourer 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2024

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. Se pare ca amortizoarele, planetarele etc. sunt okay...mecanicul suspecteaza rulmentii. Inca nu am schimbat nimic. I-a dat cu un spray gresant iar momentan nu se mai aude. Dupa ce le voi schimba(in viitorul apropiat cel mai probabil) revin cu feedback.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme tehnice
  3. Motoare diesel

Discuții similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR