Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme tehnice
  3. Climatizare
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Va salut. Vreau sa fac conversia de la compresor cu electrovalva la compresor cu ambreiaj. Am documentația necesară însă rămân împotmolit la poziționarea corectă a mufeler xe1,xe2,xe3.
Peste tot e o nebuneala...va rog să mă lămuriți și pe mine care e pozitia corecta până la urmă? Va las 2 poze să îmi spuneți care știți pentru că nu m-aș apuca fara sa fiu sigur cum sunt.
Și aș mai avea 2 intrebari:
Ce fac cu acel fir alb\negru care va rămâne după ce introduc firul pe care lam tras?
Merge și un releu cu 4 pini in loc de 5?
Știu că vorbesc despre problema ca și cum ați ști și voi,însă cei care au făcut conversia știu despre ce vorbesc.




MODEL: Astra 2004
MOTOR: Z17DTH
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,588
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
De ce nu ai continuat in discutia deja existenta, pentru ca de acolo ai luat materialul?
Acolo s-a discutat si in "dunga" subiectul.



Oare asa ti se pare ca seamana?
Oricum, cand te vei uita la ele, atent, o sa vezi ca sunt notate.
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Pai asta era și una din întrebări...nu as desface tot doar că sa îmi dau de lucru. Da de aici am luat materialul însă e pe mai multe situri și pe toate sunt notate in alt fel. Nu a mai spus nimeni că funcționează de câțiva ani și ma întrebăm dacă nu cumva cineva a greșit.
Tot nu ai răspuns daca chiar știai despre ce e vorba la restul de 2 intrebari...dar na.
Mă voi descurca că de obicei.
Când pui o întrebare de care te doare pe acest forum de regulă primești un răspuns sec.
Chiar crezi că nu am căutat rezolvarea înainte de a pune o întrebare pe forum?
Daca nu știi mai bine nu scrie sau daca vrei sa tii pentru tine la fel...nu mai scrie...lăsai pe cei care vor să răspundă nu sa dezamagesti
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,588
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Da, chiar cred ca ai cautat doar superficial, pentru ca daca ai fi citit atent, exact acolo unde ai gasit fix acest material, ai fi inteles de ce sunt refacute notatiile la cele doua mufe. (stiu, cititul ia timp, dar sa stii ca timp au pierdut si cei care au scris solutiile, chiar fara a castiga nimic din asta)
Atat de atent ai cautat, incat nu ai observat ca in ambele fotografii postate de tine, este fix aceeasi configuratie.
S-a discutat si a ramas scris si materialul corectat, acolo, tocmai pentru a citi toti cei care vor mai avea nevoie, nu pentru a ascunde.
Fiecare om, este diferit de ceilalti si prin urmare, fiecare are felul sau de a comunica si a raspunde Atat timp cat primesti un raspuns pertinent, ar trebui sa multumesti, nu sa plangi ca nu ti s-a adus (raspunsul) pe o tava pe covor rosu.
Si apropo, cand intri la cineva acasa, ii respecti regulile, asa ar trebui sa faci si pe un forum.

Off topic:
Se cam generalizeaza atitudinea asta de mironosite prefacute.
Nu mai poti spune unui om, adevarul/realitatea in față, ca imediat se considera jignit, incepe sa planga sau sa injure.
Mai lasati povestile de Facebook, cu dulcegării false si reveniti in lumea reala.

P.S. De raspuns, raspund cand am timp, cand vreau, cui vreau si la ce intrebari vreau. (nu sunt la examen si nu sunt interesat de premil I cu coronita)
In general, evit sa pierd timp sa raspund la intrebari la care s-a raspuns deja si clar, evit sa raspund celor care nu "muncesc" sa isi adune informatiile.
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Poți fi sigur că am căutat...nu am eu ce sa îți demonstrez ție.
Am scris doar celor care au făcut conversia și au vrut să spună dacă au avut probleme și e corecta documentația.
Am găsit mai multe versiuni și toate arătau altfel pe mufe...da,așa este am greșit una din poze pentru că am destule( asta înseamnă că nu am căutat).
Tu ai intrat în casa mea fara sa bati la ușă....eu am scris " Va salut" tu ai scris sau doar te-ai aruncat că uliul?
Bai frate nu așteptăm să îmi pui pe tava cum spui tu....daca era sa plătesc îmi puteai scrie in privat că mă poți ajuta contra cost.
Că sa fii respectat trebuie sa dai dovada de respect pentru ceilanti mai prosti că mine de exemplu....de la mine ai tot respectul
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,758
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@Bneculai610
Nu este prima dată când ai atitudinea asta față de membrii forumului!
Bneculai610 a scris:Da. E o diferențã în a ști și a nu ști. Probabil eu sunt cel mai prost însã mã bucur cã am rezolvat problema singur și am mai învãțat ceva. Însã e mai bine sa rezolvi singur decât sa te faci de ras....îmi pare rãu cã învãț pe cineva ceva și ca am pus o întrebare.
Voi renunțã la acest sit și nu voi mai pune întrebãri unor preastiutori.

Tu ești mereu pe contre...
Așadar, te rog frumos!
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Buna. Așa se incepe o discuție. Nu te baga in seama.
Daca știi un răspuns răspunzi daca nu lasă pe alții să spună dacă vor. Nu mai caută nod în papură...nu fi al 2 lea.
Respectul se câștigă nu se cere sau impune.
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,340
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@Bneculai610 atitudinea ta lasa de dorit.
Nu te mai victimiza, nu te mai ataca, nu mai ataca nici pe altii. Esti prea coleric, tine cont de asta in viitor.

Se inchide.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme tehnice
  3. Climatizare

Discuții similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR