Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ARotaru242

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2023

  • Mesaj Privat
Trebuie să schimb egr din cauză că numai funcționează partea mecanică, după ce îl înlocuiesc trebuie rescris cu diagnoză?


MODEL: Opel astra h
MOTOR: 1.7 cdti, 101cp

LOCATIE: Iași
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,744
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu
  • bruttus

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Inainte sa il schimbi,cauta sa il cureti,daca e posibil cu ultrasunete.Confirm,nu trebuie codificat daca il schimbi.
  • ARotaru242

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2023

  • Mesaj Privat
L-am schimbat și tot nu are putere să tragă mașină, se trează pe 3000 dar îmi dă șocuri și scoate puțin fum, de la ce poate fi?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,760
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cu ce l-ai schimbat ?
  • ARotaru242

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2023

  • Mesaj Privat
Cu egr nou
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,760
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
De care ?
  • ARotaru242

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2023

  • Mesaj Privat
Magneti marelli
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,760
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Deci ai luat un EGR nou, de calitate aftermarket. Nu pot sa ma pronunt, cei ce au mai luat EGR de acest tip îi rog sa ne scrie aici cum a functionat de nou si cât timp a rezistat pe motor.

Totusi, as zice.. ca asta-i dilema generatiei mai noi. Cumpara masini vechi, cu probleme.. sau care dupa un timp genereaza probleme, si ei cred ca se rezolva simplu, comandând comfortabil pe site o componenta noua pentru a o înlocui pe cea defecta (cea originala fiind indisponibila, sau foarte scumpa pe nou). Din pacate... nu se ia în calcul realitatea curenta, cum ca vânzatorii de piese vor ca masinile vechi (15+ani) sa iasa din scena - direct la dezmembrari - pentru ca sa se vânda mai multe masini noi, pe credit ...unde cumparatorul sustine prin cumpararea unei masini noi service-uri, banci si societatea de consum in general.

Eu, sa mai fiu tânar (am fost cândva), daca as cumpara sau as mosteni o masina veche... pentru orice fel de piese m-as îndrepta direct spre un centru de dezmembrari unde se poate cumpara orice componenta defecta de pe masina, dar care a fost cumparata pe original cândva. As castiga pe doua planuri: as lua-o la pret de second-hand si as stii sigur ca este o componenta cu care masina a fost construita sa functioneze corect, pe o perioada indelungata de timp si pe care ma mai pot baza.

L.E:
Evident, initial ar trebui sa te documentezi temenic (sa cauti ce cod avea componenta originala, sa citesti pe site-urile de specialitate cât mai multe detalii despre functionarea si fiabilitatea ei, apoi sa consulti un manual de reparatii pentru montajul corect).

Cu stima.
  • Dario

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Cu vreo 2 ani in urma am avut probleme cu EGR ul, l-am demontat si curatat de mai multe ori pana m-am saturat de mecanica Smile , am cumparat un aftermarket la vreo 700 de lei care m-a tinut 8-9 luni. Sfatuit de unul care avea habar de mecanica masini si componente auto am cumparat unul original la 1200 de lei (sper sa nu ma insel) , montat in regie proprie si s-au incheiat problemele cu EGR ul.
Concluzie, incercati sa cumparati doar piese originale!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discuții similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR