Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme tehnice
  3. Motoare benzină
  • MPurice

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Bună ziua, am o asa problema cu un Opel Astra H 1.6 Benzina.. de ceva vreme la un drum Braila - Galați masina merge trage impecabil la drumul de întoarcere masina / motorul pierde din putere gen din treapta 4..5 turații 3500 parca zici ca-i taie cineva "curentul" și scad turatiile la 2000 uneori sub 2000 pentru aprox 5 ...10 secunde... am fost la service toate bune si frumoase a pus testerul senzor ax came lipsa semnal - la care mecanicul scoate panoul de sigurante cel de sub capota în dreapta motorului da cu spray de contact si-l pune la loc...pentru 1 zi 2 masina a mers ok...a 3 zi aceeași problema. Acum am dus'o în service iar si vrea sa verifice ECU sa nu fie vreun contact imperfect... acum nu știu ce sa mai zic, pare ca mecanicul meu o cam bâjbaie..
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,003
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
daca taie acceleratia pe la 4000 ture inseamna ca intra in limp-mode (mod avarie).. senzorul ax came se strica greu.. poate fi in circuit sau o lipitura rece in ECU.. Daca face numai cand e foarte cald motorul atunci probabilitate mare ECU.. Pentru orice eventualitate verifica cablajul electric de la senzor la ECU .. poate este si siguranta oxidata..
  • MPurice

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Salut, pare ca problema cu pierderea de putere s-a rezolvat prin curatare ambii senzori poziție ax came schimbat ambele supape ax came plusbobina de inducție.. întrerupea.
Acum se pare ca am ceva probleme la modul treapta 1 și 2 turații 1000...1500...basina "bataie" parca zici ca'i posedata când calc accelerația dispare aceasta chestie...sonda lambda 2 a fost schimbata cea de la catalizator nu am schimbat-o trebuie sa vad daca nu cumva ar fi ea de vina !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme tehnice
  3. Motoare benzină

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR