Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum să ... ?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@asdhj, poti sa stai calm cat vrei. Politia verifica numerele rosii prin statie si in timpul asta stau geana pe tine (asta daca nu te opreste direct, asa de rutina). Daca sunt numere provizorii de Germania, se vede data expirarii pe placute. Asa ca... riscul e cam mare - pentru 3 milioane sa iti faci dosar penal.

Exista si un membru clubopel care a facut cum zici tu si acum are dosar penal... nu dau nume.
Atat cu sfaturile!

Acum, fapte. Ieri merg sa ma interesez cu numerle rosii, daca se dau de 3 ori cate 30 zile si in ce conditii. Mi s-a raspuns ca se dau de 3 ori DAR numai daca faci dovada ca dupa primul set de numere rosii (care au expirat) nu ai ajuns inca la RAR din cauza programarilor foarte indepartate. Deci, daca eu scot numere in 23 septembrie si programarea mea e in 15 octombrie, ajung bine mersi la RAR cu numerele dar pot sa fiu sigur ca masina imi va sta trasa pe dreapta pana la definitivarea actelor pentru ca dupa cum stiti la noi toate se misca in reluare. Pe scurt, daca in 15 merg la Rar si in 16 platesc taxa pana in 22 cand o sa imi expire numerele sigur nu o sa fie gata actele.
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mie la Botosani nu mi-a cerut sa fac dovada datei cand este masina programata la RAR,nici macar nu m-a intrebat daca e prima data sau a doua oara cand iau numere rosii(i-am spus eu singur dupa ce mi-a dat numerele).Cred ca as putea lua numere rosii si de 5 ori.
cncgaby chiar nu inteleg de ce nu ti-au acceptat sa iti dea numere rosii ca eu la fel ca si tine am luat masina de la intermediar(firma autorizata ce aduce masini).
Scoate de pe internet normele referitoare la inmatricularea provizorie a autovehiculelor si dute cu ea in audienta la comandant,fa un pic de praf pe acolo si te vor baga in seama,doar e un singur regulament pentru toate judetele.
Bafta multa.
  • clau77

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,sunt nou pe aici.As dorii sa stiu daca in cazul in care cartea de inedtitate a masinii e trecuta pe numele individului de la care am luat masina,mai am nevoie si de contractul de vanzare-cumparare care l-a facut el cu neamtul?
  • clau77

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Tipul de la care am luat lasina e roman.

rog raspuns urgent
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai daca ai contractul de vanzare - cumparare intre ala si tine nu mai trebe
  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pentru inamtriculare definitiva in cazul unei masini aduse din Germania ai nevoie de . Brief mic mare,cartea masinii, contract vanzare cumparare din Germania, contract vanzare cumparare romania daca masina a fost revanduta , numerele provizorii din germania...............plus rar etc ! Razz
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Alo, numerele provizorii de Germania nu vad de ce le trebuie. Am dat bani pe ele si nu le dau gratis ca asa vor unii. Prefer sa imi fac lantisor de tabla din ele...
Daca aduceam masina pe plaftorma sau, daca le pierdeam sau, mi se furau... ce se intampla, nu mai puteam inmatricula masina?
  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nush, pe toata lumea am vazut la politie cu numerele si toata lumea asa mi-a zis .. ! Cool
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu stiu pe unii care nu le-au dat... vezi cate carute au numere de germania batute in cuie pe spate...
  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Urmeaza sa fie inmatriculate Laughing Shocked Laughing
  • outkastm

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu se dau numerele de Germania insa daca te duci sa iei numere provizorii cand alea inca mai sunt valabile, trebuie sa le ai la tine si ti le taie de la jumatate. Cel putin asa a fost in cazul meu.
  • clau77

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Merci,pentru informatii.Nu vad nici eu rostul atata timp cat brif-ul mic e pe numele individului de la care am luat masina,sa am nevoie si de contractul de vanzare-cumpare intre el si cel a cui a fost masina,nu?

Daca chiar trebuie si contractul dintre astia doi pe care l-au facut in Germania,si stiti sigur,va rog sa-mi spune-ti,pentru ca pe asta nu-l am
multumirijavascript:emoticon('Question')
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cum adica sa ti le taie de la jumate?
  • outkastm

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
le-a impartit in 2 Very Happy (sau in 4 Very Happy ). Probabil ca sa nu le dau la altcineva sa mai circule cateva zile cu ele in speranta ca nu il opreste politia sa se uite si la acte.
  • MYRCEA

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salutari! am cumparat si eu masina cu nr de franta de la cineva care avea procura pe ea. pot sa-i pun numere rosii, neavand asigurare(expirata), verificare mai are pana in 2009.
  • manolo83

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 2.5 tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mai nou se poate face rca si pe nr de strainatate pe 6 luni sau 12 .numai ca in locul unde se trece nr masinii se lasa loc liber si se completeaza dupa aia.
  • coq

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
am si eu o intrebare la voi... mai degraba adresata celor care sunt din Iasi, pe 3 oct. mi-a sosit masina in tara din Germania este la furnizor care este din Iasi eu sunt din Bucuresti. Inmatricularea provizorie, rar-ul vor fi facute in Iasi.
Acum intrebarea... cam la ce perioada sa ma astept (vis-a-vis) de programarea la rar? Am inteles ca sunt foarte aglomerati...
multumesc
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Depinde de judet. La mine in judet (TM) programarile pentru identificare (masina adusa din UE) se fac peste aprox 90 zile, in CS=60 zile, MH=40 zile.
Ai ghicit unde am programare, nu-i asa? Smile
  • coq

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ms mult Ovidiu, oricum m-a sunat sunat azi furnizorul de la Iasi si mi-a spus ca cea mai buna oferta pe care a obtinut-o este de 2 saptamani (asta in Bacau), trist dar per ansamblu zic eu foarte bine avand in vedere ce nebunie este acum la rar. Am mai intrebat si eu... se pare ca si in Bucuresti nu se discuta decat de la 30 si ceva de zile in sus... asta e

p.s.
Ai ghicit unde am programare, nu-i asa?

am dreptul la 2 incercari... Timisoara? Very Happy
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
coq a scris:
ovidiutm a scris:Ai ghicit unde am programare, nu-i asa?

am dreptul la 2 incercari... Timisoara? Very Happy


Nu, ca nu-s nebun sa stau cu masina pe dreapta pana la craciun. La MH era raspunsul corect! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Cum să ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR