Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Touchpadul, la fel ca si un buton rotativ gen idrive, dupa parerea mea mareste pericolul de accident. Gandeste-te putin daca trebuie sa apesi play cu touchpadul Shocked
Ce mai poti face, sa cumperi un "joycon" pt comenzile pe volan.
Parerea mea, nu te zgarci cu touchscrrenul. S-au ieftinit destul de mult, nu merita sa te complici cu altceva.
http://cgi.ebay.de/Touchscr...sh=item35a8902f78
http://cgi.ebay.de/7-TFT-LC...sh=item5190443c76
http://cgi.ebay.de/20cm-8-4...sh=item4838fe0709
Skip ads

  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
da, ai dreptate, dupa ce am postat am cautat si pe ebay.de ; pe .com sunt de la 190$ in sus (shipping inclus). Acum m-am apucat de adunat piese initial as vrea sa plec de la o placa de baza desktop pt probe, iar apoi sa upgradez la o platforma de laptop sau mini mainboard, Mi-am facut cont pe mp3car si am studiat putin installurile de pe AOC pentru idei la consola. O chestie pe care as vrea sa o implementez e si un TV tunner. dar inca gasesc o solutie pentru o antena sa inglobeze toate nevoile (wi-fi, gps, radio, tv).

Ca idee originala pentru amplasarea HU dupa taierea consolei am gasit asta:

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
HU se poate ascunde si in torpedou daca nu-i ramane loc pe consola, si daca poti sa reglezi volumul din PC in limite acceptabile. asta ca sa nu butonezi tot timpul in torpedou.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
m-am gandit la asta, dar nu stiu daca imi va mai ramane loc. la platforma de laptop evident acesta va sta in portbagaj sau sub scaunul dreapta. dar cu MB de desktop vreau neaparat in torperou ca sa scutesc traseele de cablu
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu ti-as spune sa sari peste faza "desktop". Eventual il construiesti in casa pt teste software. Mai bine gandeste-te din start ce te atrage mai mult, laptopul sau mini-mainboard si sa incepi direct cu acela.
Ce-ti pot spune despre laptop:
+ baterie proprie, deci ai posibilitatea sa folosesti standby in siguranta, si ai instant-on/off! Laptopul meu de ex. daca are bateria incarcata full, rezista in standby peste 24 ore. Si daca se descarca, se trezeste si intra in hibernare.
+ portabilitate, il poti scoate sa reinstalezi windows, etc
- dimensiuni relativ mari, astfel nu-l poti ascunde chiar oriunde in masina...
- upgrade dificil, n-are sloturi pt nimic in plus.
s.a.m.d.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am vazut un install pe mp3car pe un stilo in care userul si-a construit intr-o carcasa de player 2din totn pc-ul folosind MB, dar costurile sunt cam mari pentru posibilitatile mele. Asta ar fi solutia pentru un minim de spatiu ocupat.

pt solutia cu laptop e mereu si posibilitatea sa ii scoti placa de bazasi sa ii mai reduci din dimensiuni, chiar daca foarte putin. prea multe upgradeuri nu as avea nevoie, pt GSM ma bazez pe HU care are deja functie bluetooth, deci as mai avea nevoie de o solutie GPS (usb)- nu asa de urgenta pt ca am deja pe telefon, wi-fi (built in), si TV tunner (asta ar fi cel mai greu) un sistem de cam-uri (sau poate doar 1 in fata cu senzor infrarosu) un controller gen playstation (tot usb) si evident o mufa OBD (tot usb). ce mai trebuie sa studiez e procesul de Sleep/wake-up pe contact.

de asemenea m-am mai gandit la un eeepc cu o folie touchscrren aplicata. insa trebuie avad daca pot separa partea cu displayul de partea cu tastatura si cat pot sa ma intind cu ea.

intr-un post anterior spuneai ca ai vrea buton de avarii metalic. cautant aseara am dat peste asa ceva. costa 7$.
  • mario 03

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut baieti.urmaresc de mult ceea ce faceti si imi place tare mult.nu am cunostinte in domeniu dar as vrea sa imi fac si eu un car pc si va rog sa imi dati si mie niste sfaturi.vreau sa-mi cumparun laptop care are are iesirea hdmi .oare merge cu o interfata facuta la un cid.interfata o sa fie facuta de grigs pt car pc.oare la laptopul asta de o sa-l cumpar o sa pot sa il fac sa imi transmita imaginea in monitorul masinii atunci cind monitorul laptopului va fi lasat in jos?multumesc anticipat
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca CID-ul e e HDready Razz
Skip ads

  • mario 03

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pika1460 a scris:Nu cred ca CID-ul e e HDready Razz
si atunci ce ar trebui sa iau ca sa sa potriveasca,cum ar trebui sa se numeasca mufa ca sa mearga pa cid-ul meu?eu as vrea sa folosesc laptopul si la altceva decit ca si car pc.dar in momentul cind ma urc in masina as vrea sa-l conectez la mufa cid-ului si sa folosesc navigatia , telefonul prin bluetooth.(m-am saturat de navigatia de la navteq si de ce sa mint imi plac gadget-urile pe masina)
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu cel putin nu cred ca CID-ul are posibilitatea tehnica sa-ti redea rezolutia unui laptop, daca totusi exista vreo adaptare sa ma corecteze cineva, desi nu cred.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca bine tin minte, adaptorul lui Grigs accepta intrare compozit. Se mai poate folosi un adaptor s-video -> compozit pt laptopuri cu tv-out s-video, sau VGA-compozit pt laptopuri cu iesire VGA.
Dar ar fi bine sa-si spuna si Grigs punctul de vedere.

PS- rezolutia e mica, dar daca foloseste un front-end pt car-pc, nu prea conteaza rezolutia.
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
GabiB-77 a scris:
McFly a scris:Vezi pe mp3car ce se zice despre acest sistem. Pe forum n-am vazut pe nimeni care sa aiba exact modelul asta.


Ceva asemanator, cu aceeasi placa de baza si procesor am eu, l-am facut din bucati.... Sunetul e bun, dar la mine trece prin aux-in la CD30MP3 si tot sunt multumit, nu cred ca s-ar auzi prost daca ar trece doar printr-o statie, poate s-ar auzi chiar mai bine Wink

McFly a scris:Recomandati-mi un release de Win 7 x86 care nu se trezeste ca nu-i genuine. Pe privat bineinteles.


Eu zic sa stai cuminte si sa folosesti in continuare XP


Salutare,

Lumea ziceaca nu este aux-in la CD30 MP3 dar vad ca tu zici altceva. Exista aceasta intrare? Si mai ales exista si pin-ul de mute?

Merci

PS Vreau sa imi montez un car-kit bluetooth pt. mobil... si am nevoie de aux-in si mai ales de mute la un Vectra din 2007 cu CD30MP3
Skip ads

  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
McFly a scris:Inca n-am incercat compresia realtime. Astea erau AVI raw, deci prea mult nu pot inregistra momentan. Compresia realtime probabil va afecta performanta celorlalte aplicatii, ramane de vazut.
Cat despre 2 camere simultan, probabil. Insa plugin-ul "Cam" al Centrafuse nu suporta mai multe camere simultan, cum nici programelul Capture! care se vede pe LCD. Deci imi trebuie alt program, preferabil un plugin pt CF.


Compresia real-time nu prea merge in acelasi timp cu centrafuse (cu varianta 2.0 pe care am incercat eu) (sau ride runner) daca nu ai procesor destul de puternic. Eu am o placa D201GLY cu Celeron la 1,33 GHz si mergea in functie de setari dar destul de prost.

A aparut urmasul lui Capture!, Mini Cam, in varianta de inregistrat cu pana la 4 camere in acelasi timp. Am facut cateva teste doar cu 2 webcamuri, insa nu am apucat sa incerc si pe carpc.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Minicam refuza sa functioneze, dar o sa mai insist. Vad ca la tine merge bine.
Spune-mi in schimb cate ceva despre camerele si compresia folosite de tine!
  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am webcam din cel mai simplu, am cumparat unele cu gat de gasca - gooseneck de se misca in toate partile. Rezolutie 640x480, le vede windowsul automat - XP sau 7. Dupa ce am vazut ca orice camera cat de cat ar merge nu m-as mai complica sa iau din astea - as hack-ui una si gata. As vrea sa iau una de stie HD cu unghi mai mare, da-s cam scumpe. Daca reusesc sa o vand un DVR, pe care-l mai folosesc ocazional la filmat in trafic, ma bag la una din aia.
Pentru compresie am instalat k-lite codec pack - varianta mega. Are o gramada de codecuri cu care sa faci compresia. Cel mai bine cu divx sau xvid direct, sau cu ffdshow din care alegi tot unul din astea doua tipuri. Daca ai procesorul destul de puternic poate duce si x264.
Eu le tot incerc din cand in cand, merge inclusiv cu x264 dar fara multe detalii.
Pentru partea audio am incercat mp3 ca sa ocupe putin, insa am ramas la pcm. Toate dau probleme, asta ar avea mai putine. Una care ramane si nu scap de ea este faptul ca sunetul are o intarziere fata de imagine - destul de mica dar exista.
Daca nu vrei sunet o sa iti ocupe cu mult mai putin spatiu pe HDD inregistrarile.
Am incercat inclusiv cu un programel doar de captura - imi scapa acum numele. Era destul de ok si ala. Insa nu era free... Sad
In masina inca nu am folosit doua camere sa inregistrez in acelasi timp. In spate am un DVR cu card SDHC.
O filmare fata-spate
  • radu2good

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
m ar interesa si pe mine o consola asa...dar mi e cam frica..sa nu o stric... + ca as vrea sa nu renunt la aerisiri... Very Happy...
  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Se poate face si fara sa renunti la aerisiri, dar asta inseamna ca trebuie sa i-ti amplasezi controalele de aer cat mai jos ca sa ai spatiu suficien pentru monitor, depinde si ce anume vrei sa-ti faci si din ce.

  • xanderx

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Idei sunt numa sa vrei Smile

  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
foarte curat lucrata a doua consola, daca iti apartine Xander, felicitarile mele
  • zona_zooster

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut. tocmai mi-am achizitionat un lcd touchscreen si un car pc, sunt gata sa incep si eu sa il montez pe masina ( opel astra g) dar am insa niste nelamuriri si cred ca ma puteti ajuta:
-are instalat centrafuse 3, destept dar se misaca destul de greoi. Sa fie oare din cauza ca are xp-ul instalat? Sa instalez win98 sau o fac degeaba ca o sa se miste la fel? mentionez ca are proc de 1.3 ghz si 512m/rami
-daca nu merge ce am spus mai sus ma gandeam daca sursa ( m2 atx) care e pe sistem duce o placa de baza normala de calculator de casa? ca sa pot sa pun ceva mai bun? proc, ramivideo card etc
sunt foarte placut impresionat de lucrarile voastre. Multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR