Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa va puneti becuri normale 1 saptamana si dupa aceea sa puneti xenoanele sa vedeti atunci ca o sa le apreciati cu mult mai mult , cand o sa vedeti ceva pe drum. Daca vreti focalizare 100% si becuri cu figuri de ce nimeni nu cumpara OSRAM , HELLA care is de la 500 lei in sus ? sau de ce nu ati cumparat masina cu instalatie xenon de fabrica ?

Nu vreau sa fiu rautatocios dar la cat costa o instalatie de xenon acuma eu zic ca merita banii astia
Skip ads

  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
1. nu mi-am luat xenon din fabrica pentru ca am cumparat masina second din germania
2. xenonul nu l-am pus pentru fite. daca vroiam fite imi puneam de 12000k si atunci puteam "sa ma laud" ca am becuri mov.
Un bec cu halogen, fie el Osram sau Hella, fie el si 500 lei, nu o sa aiba aceasta lumina alba odinitoare a xenonului niciodata. iar daca se poate face ceva astefel incat sa impacam si xenonul si farul cu oglinda, atunci de ce nu?
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Al3x_xct a scris:
JAC2.00tdi a scris:Salut...
Ce parere aveti despre acest tip de bec? (pentru farurile stok astra G )
"Ultima tehnologie 2009, special pentru faruri reflexive ( fara lupa ) . Becul xenon H7 a fost imbunatatit prin adaugarea unei diafragme ce impiedica imprastierea de flux luminos in toate directiile.Prin urmare farul dumneavoastra cu soclu de bec H7 va focaliza mult mai bine si nu va orbi ceilalti participanti la trafic."


Aveti idee unde s-ar putea gasi astfel de becuri? Sau.. am putea face noi ceva la becul de xenon obisnuit? Sa-l imbracam noi cu ceva, e destul de suparator ca nu mai focalizeaza bine.


Salut .... eu le-am vazut la cei de la bluexenon
  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Al3x_xct a scris:1. nu mi-am luat xenon din fabrica pentru ca am cumparat masina second din germania
2. xenonul nu l-am pus pentru fite. daca vroiam fite imi puneam de 12000k si atunci puteam "sa ma laud" ca am becuri mov.
Un bec cu halogen, fie el Osram sau Hella, fie el si 500 lei, nu o sa aiba aceasta lumina alba odinitoare a xenonului niciodata. iar daca se poate face ceva astefel incat sa impacam si xenonul si farul cu oglinda, atunci de ce nu?


Nu ma refeream la bec halogen de 500 lei , ci un bec xenon original. De exemplu D2R-ul chinezesc nu are acele lamele de metal , pe cand unul HELLA are , dar unu chinezesc ii pana in 100 lei iar unul HELLA , PHILIPS , etc .... ii undeva la 500 - 1.000 LEI. Oricum eu zic ca ii diferenta de la cer la pamant intre bec halogen si xenon. Eu am Calibra , farurile de calibra se stie ca sunt chioare. Eu am faruri HELLA noi + xenon. Credeti-ma pe cuvant ca nu as da farurile astea pentru nici un angel eye , devil eye sau cestio ce alceva. Am vazut multe calibre cu faruri dinalea dar nu imi place cum lumineaza. Arata intradevar foarte bine asa clare si cu lupa pe ambele faze , dar nu mi-ar trebuii pe masina
Skip ads

  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cam rar gasesti pe la noi bec "original" de xenon. majoritatea sunt chinezarii cu etichete schimbate si risti sa dai 500-600 lei pe ele si sa platesti doar eticheta. pana la urma nimic nu se compara cu xenonul din fabrica, insa incercam si noi sa gasim diferite solutii. sti cum e.. romanul e inventiv. si pana la urma, ori ca e bec de 100 lei ori ca e bec de 500 lei, RAR-ul tot la "modificarea sistemului de iluminat" te baga Sad
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cei de la xenon.ro aveau becuri din astea cu banda pe ele ultima oara cand mi-am luat eu becuri..
  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
tu ti-ai luat din astea? e cineva pe aici care are becuri cu astfel de invelis? eram curios care este diferenta.. sau daca putem noi face asa ceva la un bec normal de xenon, asta daca stie cineva din ce material este acel invelis.. Rolling Eyes
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu, eu am instalatie xenon de fabrica cu becuri D2S. Doar am vazut becurile acolo, testat unul (D2R) pe masina si nu focaliza bine pe far cu lupa. Cel de acolo mi-a explicat ca sunt pentru faruri cu oglinda..
Skip ads

  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
rstefan a scris:Nu, eu am instalatie xenon de fabrica cu becuri D2S. Doar am vazut becurile acolo, testat unul (D2R) pe masina si nu focaliza bine pe far cu lupa. Cel de acolo mi-a explicat ca sunt pentru faruri cu oglinda..


Asa este ... D2R se folosesc doar pe farurile stok fara lupa.... Pe la sf lui ianuarie am sa-mi pun eu pe masina ...
  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
hmm... d2r este un h7 cu protectie sau cum? sau este alt soclu? se potriveste pe astra g cu faruri stock? multumesc de raspunsuri!
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu, D2R sunt pentru instalatiile cu xenon de fabrica care vin pe faruri fara lupa. Ce iti trebuie tie este H7R ( http://www.hidshop.co.uk/faqs/what-is-h7r.html ):

What is H7R?
Brand new design H7R bulbs. These bulbs are designed like the D2R for non projector headlights and Initially there ware two types of factory fitted xenon bulb D2S and D2R. D2S are used in factory fitted xenon headlamp that have projector cones such as the Audi S4, S3, GOLF R32, BMW M3, X5 etc
DRS are used in factory fitted xenon headlamps that don’t have projector cones such as Lexus LS400, Volvo XC90, NEW Honda Civic.



Deci daca ai instalatie xenon pe masina iti mai trebuie doar becurile, care la o cautare am gasit aici: http://www.gamamag.ro/bec-xenon-h7r-p-145.html (tot chinezarii, dar la banii aia...). Sper sa nu se considere reclama.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
da rstefan.... ai dreptate... am facut eu o confuzie.... era vorba de H7R
Skip ads

  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
are cineva montat xenon H7R? Sunt curios cum arata in far si cum focalizeaza lumina pe strada..
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
O intrebare pentru cei ce au montat pe masina xenon de 4300k, e vreo diferenta de culoare (nu de putere) intre becurile halogene normale si xenoanele de 4300k?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu e. Sunt galbene. Mi se par cele mai bune.
Becurile mele xenon au deja 20 de luni, cum cedeaza unul din ele pun de 4300k.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Deci diferente de culoare intre 4300k si halogen stok nu este?
Acum ce ai pe masina 6000k? Pe lupa sau pe oglinda le ai xenoanele?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am 6000k pe farul normal cu oglinda.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
E o diferenta mare de culoare intre halogen stock si becuri xenon 4300k. Cele din urma au lumina alba cu o usoara tenta galbuie. Cel mai bine se vede culoarea pe o masina cu xenon de fabrica. Eu am avut si becuri 6000k, si 5000k, si 4300k. Cele mai bune ca luminozitate sunt de departe cele 4300k (de care si am pe masina acum). Pur si simplu vad mult mai bine cu ele (si se stie ca farurile xenon de fabrica de pe Vectra B sunt slabe).
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Al3x_xct a scris:are cineva montat xenon H7R? Sunt curios cum arata in far si cum focalizeaza lumina pe strada..



mi-am montat si eu astazi H7R pe 6000.... poze la mine in prezentare masina.... astept sa vina seara sa vad diferentele...
  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
normal ca e diferenta intre halogen si xenon....enorma...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR