Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. vreau sa pun un kit xenon la vectra c facelift (far cu lupa). Au o lumina foarte slaba, nu vad pe unde merg si sunt nevoit sa aprind si proiectoarele. Ce imi recomandati si unde le pot monta in timisoara, din cate am citit pe forumuri nu ar fi probleme cu erori de bec ars. Ma intereseaza doar functionalitatea, nu si aspectul. Pentru cei din Timisoara tin sa spun ca am fost la logtuning de pe Calea Lugojului si nu mai comercializeaza asa ceva, oricum au preturi cam mari. In alta parte nu stiu, unde sa merg?
Skip ads

  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am montat pana acuma pe multe Vectra C. Iti zic ca la fiecare mi-a facut figuri. Se stingea cate un bec cand il apuca si chestii de genul. Cine le monteaza daca chiar se pricepe stie ce sa faca. Prin asta iti poti da seama cat ii de capabil Smile. Daca le montezi si iti face figuri , da-mi un pm si iti zic ce ai de facut
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pt probleme de xenon enumerate mai sus se pune un condensator 16V 2200uF in paralel pe alimentarea balastului si eventual activarea xenonului din tech@.Eu nu am probleme de 1 an de cand am facut aceste operatii.
Acum am achizitionat un set h3 6000k pt proiectoare.Se merita pe ceata sau renunt la el?
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu merita xenonul pentru ceata. Iti recomand pt ceata Osram AllWeather H3. Sunt galbene cu o usoara tenta mov, excelente pentru conditii dificile/vreme proasta.
Skip ads

  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema. Am montat h7 35w 6000k. Am incercat sa pun si leduri pt pozitie dar da eroare. Am fost la tipul ce mi-a montat xenon si a incercat cu niste condensatoare dar nimic. Eroarea e aceeasi. Am lasat becurile stock pe pozitie cu toate ca se vede urat ca o lumanare dar nu suportam sa-mi arate eroarea in bord. Ceva solutii pt leduri sa nu mai dea eroare? In afara de acea solutie de a lega in paralel un bec normal
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Poze pentru cei care inca mai stau pe ganduri

  • Maxy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut, sun nou pe forum si de 2 zile citesc topicuri p aci referitoare la xenoane aftermarket. Ma gandesc serios sa mi pun siu eu p e masina dar nu o sa am probleme cu politia. Am o astra g, si ma gandeam la instalatie 5000k sau 6000k sa nu sara asa in ochi albastrul ala la vreun militian. Stiti careva in cluj vreo firma care aduce si monteaza asa ceva. Va multumesc
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am gasit sa cumpar xenon Ztech H7 la 189 ron. stiti ceva de aceste xenoane?
Skip ads

  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
desta mi-am montat eu.nu da erori si merge foarte bine.e la fel de bun ca oricare alt xenon after market
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
daca nu ai far cu lupa o sa fii inca unu care ne distruge psihologic Smile)
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
dimciu_stefan a scris:ne distruge psihologic Smile)

multumesc pentru raspuns
dimciu_stefan a scris: Am lasat becurile stock pe pozitie l

am cumparat din karfour 2 becuri philips albastre pentru pozitie care acum au o lumina alb-albastruie si se vad mult mai bine decat cele galbui.
mai astept pareri, multumesc.


Ultima modificare facuta de Radovan_eu la Joi 03 Dec, 2009 11:41 pm, modificat de 2 ori in total
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
niste chestii niste treburi. glumeam, nu e cazul sa te ataci. dreptul de a ne pune xenoane il avem toti. de necaz imi pun si pe faza lunga si pe proiectoare si in semnalizari daca as putea Smile
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
dimciu_stefan a scris:daca nu ai far cu lupa o sa fii inca unu care ne distruge psihologic Smile)


Cum ai ajuns la concluzia asta? Ai vazut vreodata xenon aftermarket reglat cu aparatul? Bate la fel de bine, in unele chiar mai bine decat alte faruri cu lupa aftermarket.
Asta cu faptul ca te distruge psihologic pe tine poate doar daca te macina ca unii au xenon si tu nu Twisted Evil . Si inainte de a se face speculatii am becuri cu halogen pe masina.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
bagatori de seama pusi pe scandal. vorbeam cu radovan. si oricum nu ai dreptate da las-o asa. respect
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aici te contrazic si eu, cat de prieteneste pot, ca sa nu zici ca sunt pus pe scandal. Am xenon pe far cu oglinda de 18 luni. Reglate in service in prima zi si apoi inca o data dupa un an. Nu am apucat sa fac itp de atunci, insa m-a oprit arr pe drum spre sibiu, la iesire din ghimbav.
Scurt m-a intrebat: aveti xenon? -Da! Mi-a pus televizoru ala de reglat faruri pe masina si cand a vazut ca-s reglate mi-a urat drum bun!
Or fi stiut ei ceva ca nu mi-au facut nimic. Nu am primit nici un flash sau o injuratura in aceste 18 luni.
Imi cer scuze pt offtopic sper sa nu considerati ca am chef de cearta sau polemici.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Adu argumente cand afirmi ceva ... cu ce te dreanjeaza pe tine ca are cineva xenoane pe faruri normale fara lupa dar reglate corect? La ultimul post nu vreau sa iti dau apa la moara ca nu am cui. Respect!
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris: xenon Ztech H7


am fost azi pana la negresti -vaslui sa cumpar acel chit xenon, cand vine tipul, aduce o cutie de xenon TypeR in care erau piesele ztech, am strambat din nas si am zis sa mi le probeze, raspunsul a fost ca nu e nevoie ptr ca functioneza sigur, am insistat si ....... un bec nu se aprindea deloc, aduce alt set, il leaga la baterie, se aprinde cam 2 min si hop iar buba, se stinge un bec. am urcat in masina si valea acasa far XENON. parerea mea este ca e cam riscant de luat asa de prin alte localitati chiar daca ai garantie. bafta si drumuri luminate si fara gropi.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
azi am cumparat si montat pe masina kyt xenon-thunder la 250 ron cu garantie 2 ani(montat de mine) cumparat de la un prieten ce se ocupa cu tot ce tine de optionale pe masini pe parte electrica si spunea ca nu au revenit clienti cu probleme la acest tip de xenon. o prima impresie... UAU, este altceva, am coborat farurile la 1 dar le-am pus si la maxim cand am pus un prieten cu masina sa vina din contrasens sa-mi spuna daca-l deranjeaza lumina, raspunsul a fost ca sunt ok, nici o problema, dar pana ii fac o verificare-reglare a farurilor o sa le tin pe 1 maxim 2. vorbeau unii ca de la 1 ianuarie se vor pune politaii pe capul celor cu xenoane montate ulterior pe masini, unii spun ca nu au ce sa faca politia , altii ca ne pot amenda si lua taloanele. oricum halogenele h7 le tin in masina, cine stie?!


Ultima modificare facuta de Radovan_eu la Sam 05 Dec, 2009 10:29 pm
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai de aia umblu cu farurile originale dupa mine. Daca are garcea ceva de comentat le schimb si macar pastrez talonul.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca comenteaza garcea ceva il pun sa-l opreasca pe primul cu logan sau matiz si daca farurile mele sunt mai ok decat ale aluia cu logan-ul il bat cu balastu`ntre dinti pana ramane stirb(pe garcea, cu ala cu loganul nu am nimic, daca mai are si xenon atunci da, am ceva si cu el si cu tot neamu lui).

Eu am xenon reglat "la zid" astfel incat sa bata in orice situatie sub limita inaltimii farurilor. Nu am primit nici macar UN flash de cand le-am reglat.



Sa fiti cuminti, poate vine mosu si pe la noi, ce trecuti de copilarie Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR