Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
verificati si in certificatul de conformitate care l-ati primit cand ati luat masina....cea mai mare baza o pun in hartia aia in privinta datelor despre masina pt ca este specific pt masina respectiva....datele de la RAR sunt generale cred si reprezinta specificatiile trimise de producator pt omologare....de manual nu mai zic nimic ca este in general mult prea vechi si neupdatat
Skip ads

  • pauld

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am montat cauciucurile de iarna. "Prezoanele", de care imi faceam atatea probleme, sunt doar niste piulite care, evident, se potrivesc si la jantele de tabla. E totusi ciudat - spatiul pentru etrieri la rotile din fata e foarte inghesuit fata de cele din spate, dar, din moment ce dimensiunile acestor jante sunt conform specificatiilor cerute, nu cred sa fie probleme.
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Voi ce presiune aveti in pneurile de iarna? Eu am 2 pe toate insa ma gandesc sa le pun 2,2 (asta este minimul de pe pictograma usii soferului).

In alta ordine de idei aveti ideea daca pentru jantele de tabla se gasesc niste capacele negre pe care se le pun nu pe toata circumferinta ci doar in mijloc (acolo unde vin practic pe ax rotile, este o gaura cam de 7-8 cm diametru)?
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pentru jante din tabla exista capace mari. Presiune in cele de iarna - 2,2 bar.
Skip ads

  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@moho

Nu-ti recomand sa pui mai putin de 2.2 indiferent de anotimp. Presiunea minima recomandata este 2.2.
  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am pus ieri 2.2. pe vara am 2.7
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Kickazz a scris:am pus ieri 2.2. pe vara am 2.7


2.7 pt oras e prea mult, mai ales daca ai si talon mai mic de 50. Pe langa faptul ca vei toci anvelopele doar pe interior si prematur, te si zguduie zdravan masina la ce drumuri avem. Iar plasticelor din masina si articulatiilor nu cred ca le place prea tare Razz
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
2.7 la noi in tara pe drumurile astea de kkt? Esti maniac. Presiunea asta "ECO" poate fi folosita in Germania pe autostrada. Sa stii ca presiunea nu se alege in functie de anvelope sau de sezon(2.2 iarna si 2.7 vara). Ea se alege in functie de starea drumurilor pe care circuli. In cazul nostru mai mult de 2.2 e crima. Am 12.000km, am avut 2.2 de la inceput su pot zice ca si cu aceasta presiune si tot zbarnaie plasticele de la drumurile noastre de kkt.
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mi-am schimbat si eu caucicurile si jentile....arata de caca:))) ....m-am grabit ca vulcanizarea de langa mine e abia deschisa(deci libera) si are un program de femei gravide pana la 6 si ciuciu in weekend
e nasoala treaba fara capacelele alea de zicea moho sunt sigur ca o sa se umple cu moloz instant cand se strica vremea...............
.......dar........am vazut ca acele capacele se pot scoate de pe jentile de aliaj si se potrivesc pe gaurile ramase (aviz lui Moho ca se intreba de nde sa ia capacele din alea) si acu ma gandesc daca sa pun alea sauu sa iau niste capace penale din targ...mie sa nu le stepeleasca careva. osa fac niste teste pe jentile de aliaj sa vad cat si daca pot sa le scot din fata


hai ca am gasit

http://www.ebay.co.uk/itm/N...sh=item2a07bc2743

cine se baga la comanda sa impartim trasportu
  • emilimam

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un 1,6 115CP cu jante structurale de 17". Mi-am luat pt iarna jante de tabla 16", de la dealer, cele de 120 ron si cauciucuri noi.
Am aflat cu stupoare ca acum cateva zile s-au furat niste roti de iarna de pe cateva masini in jurul blocului, asa ca m-am gandit sa-mi cumpar antifurt pt ele. Am gasit la revizieopel cu 210 ron, si ma gandeam sa caut si in alta parte.
Aveti idee ce dimensiuni trebuie sa aiba prezoanele? Am vazut antifurt si cu 23mm si cu 30mm.
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@brutal, m-am gandit si eu ca se poate potrivi de la jantele de aliaj dar parca nu as vrea sa le folosesc pe alea plus ca nu mai am cum sa verific pentru ca le-am dus la iernat. Ar trebui inainte sa cumparam ceva sa masuram diametrul gaurii pentru ca am vazut ca sunt de mai multe dimensiuni acele capacele (de 54mm, 59mm etc).

uite link-ul cu mai multe modele

http://stores.ebay.co.uk/OP...l?_fsub=704305013
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
da, nici eu nu am facut o verificare precisa ieri (o sa vad in weekend) si nici nu am vrut sa le indes pana la capat ca apoi trebuie sa scot roata.
mie asa cum sunt pe janta de aliaj mi se par foarte greu de scos (adica furat) si daca reusesti nu ai cum sa nu le si strici...adica cine ar cumpara niste dopuri din alea rupte.

am vb cu Alex de la revizie opel si a zis ca pt janta de tabla nu exista dar ca poate sa comande din astea pt aliaj dupa VIN-ul masinii...65 Ron bucata. riscul e pe barba noastra daca nu se potrivesc sau ceva desi cred ca dimensiunea e standard si e in functie de PCD. o sa ma mai azi maine cand am timp sa vad cum se potriveste capacul ala.

tu ce PCD ai ? ai si un subler sa masori exact? ca eu nu am

Emilian in ce zona stai ? nasol de vecini, ce masini au? jentile posibil sa le poti gasi daca apar pe un forum ceva pt ca sunt atat de minunate ca nu merg decat la astra si cruze Very Happy dar de cauciucuri bine pa
Skip ads

  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cititi un pic pe aici ce au mai spus oamenii care fac legile.. http://stirileprotv.ro/stir...;utm_nooverride=1
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nimic nou Smile cu minunata lege dar oricum imi place cum induce obligativitatea de la 1 nov desi nu e asa
  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
emilimam a scris:Salut,
Am un 1,6 115CP cu jante structurale de 17". Mi-am luat pt iarna jante de tabla 16", de la dealer, cele de 120 ron si cauciucuri noi.
Am aflat cu stupoare ca acum cateva zile s-au furat niste roti de iarna de pe cateva masini in jurul blocului, asa ca m-am gandit sa-mi cumpar antifurt pt ele. Am gasit la revizieopel cu 210 ron, si ma gandeam sa caut si in alta parte.
Aveti idee ce dimensiuni trebuie sa aiba prezoanele? Am vazut antifurt si cu 23mm si cu 30mm.

Cele de 210 ron nu se potrivesc deoarece sunt pentru modelele de opel la care jantele sunt prinse cu prezoane.
La Astra J jantele se prind cu piulite.
Uite aici piulite antifurt pentru Astra J la 135 ron sau la reprezentanta la 125 ron.

Okta43 a scris:cititi un pic pe aici ce au mai spus oamenii care fac legile.. http://stirileprotv.ro/stir...;utm_nooverride=1

Sa vedeti ce de controale or sa fie si ce bani or sa faca astia din amenzi.
Nu stiu cati din cei care si-au cumparat anvelope de iarna au respectat marimea din cartea de identitate a masinii.
Daca ai anvelope de iarna, dar nu sunt marimea inscrisa de RAR in cartea de identitate a masinii, tot iti iei amenda si iti mai retin si talonul
Pana acum nu controla nici dracu marimea anvelopelor ( doar sa fi avut ghinion sa prinzi un control impreuna cu RAR-ul si ARR-ul)


Ultima modificare facuta de Sorin_cta la Vin 28 Oct, 2011 5:17 pm, modificat de 2 ori in total
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cei care vor capacele centrale pt table... mai bine va luati un set de capace de 16" decat sa dati atatia bani pe cele centrale. Si in felu asta e protejat si mai bine discul de frana de contactul cu apa rece-disc fierbinte. Nu am vazut pana acum capacele centrale la jante de tabla decat la batranele Dacii Smile si cred ca ar arata putin aiurea cu argintiu in mijloc. Doar o parere Wink
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@moho: am incercat acum capacele de pe janta de aliaj si nu merg.

la rotile din fata surubul ala de la planetara prea mare iar in spate e posibil totusi sa intre dar foarte foarte fortat pt ca acea gaura are 2 ridicaturi care nu lasa sa intre foarte usor si nu am vrut sa fotez:(
deci singura solutie este capacul full:((
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu unul cred ca renunt la capacele iarna asta si merg asa cu janta descoperita.

In alta ordine de idei voi pe 1.4T varianta cosmo ce dimensiuni de jenti aveti trecute in cartea masinii? Eu am doar 16 si 17 insa am vazut ca unii au 17 si 18. In functie de ce anume se tine cont? Sau poate ma insel eu si au 1.6T.
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
am niste cauciucuri de iarna de 195 cu 16. se potrivest si pe alte jenti decat cele cu latimea de 195?

multam fain
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mihail. nu cred pentru ca janta este de 205 si cauciucul de 195 nu se pupa zic eu e mai ingust decat janta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR