Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
szian ,stapul ala cu lita nu prea cade bine la instalatie(il faceau nemtii din fabrica), tocmai de aceea au pus modul confort pe masini...alta solutie(tot pe acele cabluri) nu este, ceva gen dioda acolo?
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
szian a scris:Buna baieti ! Scuze pentru întirzierea ! Tot de aici am învaþat treaba cu ridicarea geamului din telecomanda la vectra b. Sa încep : la maneta de la capota este plasticul în forma de L. Are un surub din plastic. Desfaci acolo scoti plasticul ala în forma de L si acolo gaseºti 3 legaturi de fire. Cel din partea de jos e mai mare si are mai multe fire. În firele ale trebuie sa cauþi 2 fire subþiri. MARO CU LINIE NEAGRA SUBTIRE ºi MARO CU LINIE ROSIE SUBTIRE. Între cele doua fire faci punte cu un fir liþat ! Dupa aia apasi pe telecomanda odat. Dupa ce sa închis uºile se ridica si geamul. Ambele faþa ! Mult succes. Daca nu va descurcaþi lasaþi mi mesaj privat cu nr si va sun.


Pai si atunci de ce ne complicam cu dioda? Ce face dioda si nu face firul ala legat?

Mai am o intrebare pentru cei care au facut cu dioda. Eu am doar inchidere centralizata la telecomanda este originala dar nu am alarma atunci merge sa fac chestia cu dioda si sa apas de 2 ori ca sa se inchide geamurile?

Multumesc.


Numa bine (ssergiiu). Very Happy
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
KSPER nu este nici o dioda acolo. Punte se face între cele doua fire cu un fir tot liþat ca celelalte. Cînd închizi uºile din telecomanda da impuls ºi la firul de la ridicare geamuri. Da SSERGIIU merge la tine cu dioda ca si la opel astra. Unii au facut si cu dioda la vectra dar eu am facut doar punte între cele 2 fire.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si cand blochezi tu usile voluntar din butonul de pe usa si nu vrei sa se ridice geamurile, cum faci?
De ce credeti ca s-a facut pe a doua inchidere din telecomanda (deadlock)?
Eu nu spun ca nu merge cu dioda, dar seamana a improvizatie.
Dar nu discutam asta, fiecare e liber sa aleaga, eu raman la modulul de ridicare geamuri, care dupa ce ridica geamurile isi taie propria alimentare si pot dormi linistit.
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
LDivora. Pai si eu cum sa fac sa fie la a doua apasare a butonului de inchidere sa mi se inchida si geamurile. Din prima nu mar ajutat pentru ca daca las geamurile putin deschise si turela ca sa intre putin aer cand inchid masina se inchid si ele, de aia vreau si eu sa o fac sa mearga dupa ce am apasat a doua oara.
Ce trebuie sa fac LDivora daca ma poti ajuta. Mulrumesc

Numa bine(ssergiiu).
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa faci modulul prezentat in acest topic, pe care il am si eu si multi altii si merge perfect!
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Sau pui dioda si se poate ridica si la a doua apasare (dead lock).
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Fiecare e liber sa aleaga cum vrea. Eu nu am buton de blocare uºi la masina.
Skip ads

  • nitroshift

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
uskatu a scris:La Astra F, daca pun modul cu cheie briceag, pot face geamurile sa se inchida din telecomanda? Geamurile le am cu impuls, iar daca am dat comanda de inchidere a geamului si opresc motorul, scot cheia din contact, geamul continua si isi face cursa pana sus. Totusi, cand inchid masina si tin cheia mai mult pe inchis, nu se ridica geamurile(lipsa modul confort probabil)!
Ideea este daca modulul cu cheie briceag poate face chestia cu ridicatul geamurilor sau trebuie pe langa modul sa montez si dioda in fiecare usa?!


Buna ziua...

Am achizitionat si eu o alarma Thunder CA-106 care are un fir marcat "inchidere geamuri electrice". Am cautat tot forumul dar nu am gasit pe care fir din instalatia electrica a masinii sa il leg. La fel ca si @uskatu, am geamurile cu impuls dar nu se inchid cand tin cheia in pozitia "incuiat" mai mult timp. Va rog sa imi spuneti si mie daca stiti la ce fir si la ce modul sa leg comanda de inchidere a geamurilor de la alarma. Va multumesc!

nitroshift
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pe firul galben-rosu trebuie sa te conectezi, dar ai grija ce iti scoate alarma pe firul de geamuri + sau - si in functie de asta folosesti un releu sau il conectezi direct
  • nitroshift

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Masurat cu voltmetrul, firul rosu de la alarma imi scoate +6 V. Despre care fir galben-rosu e vorba, de la care modul? Cel raspunzator de inchiderea centralizata sau cel in care intra 2 mufe de cate 12 pini fiecare?

nitroshift
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
este vorba de modulul de inchidere centralizata/alarma si este situat pe stalpul din dreapta la picioarele pasagerului

cred ca ar trebui sa-ti scoata +12V, eu neavand functia de inchidere geamuri la alarma, am folosit iesirea catre imobilizator ca tot nu era conectata
Skip ads

  • nitroshift

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Deci nu mai e nevoie de releu? Leg direct firul de la alarma la firul rosu/galben de la modulul de inchidere centralizata? Multumesc mult!

nitroshift
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
O intrebare am, de ce nu imi intra dead lock tot timpul la a doua apasare a telecomenzi la un vectra b 97' in cartea scrie ca daca apas de 2 ori pe inchis se pune pe dead lock si se ridica geamurile dar la mine nu se ridica geamurile cand apas de 2 ori dar intra pe dead lock, ce e de facut sa pun dioda intre cele doua fire?
Multumesc.

Numa bine (ssergiiu).
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la vectra b si omega b unele module au functia de inchidere geamuri doar ca trebuie activata cu tech2 si cred ca stie si opel scanner la omega, la vectra nu sunt sigur
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ssergiiu aºa cum vrei tu nu merge. Nici la mine nu a mers chiar daca mai apas odata pe închis si se aude un þirc
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
szian dar merge daca ii pun o dioda 1N4001 intre cablurile ros-galben si albastru-negru de la modulul confort?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu ºtiu asta. Eu am scris mai sus cum am fãcut. Mi-a zis tot cineva de aici de pe forum.
  • bogdonel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
incercati cu dioda ca eu o am de un an si functioneaza fara probleme nu mai dati banii pe module care fac aceeasi treaba
  • Larry

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor. Am si eu o dilema mare. Am Bertone Cabrio din 2002. Problema este urmatoarea: nu mi se ridica geamurile complet, nici din cheie si nici din iala. O sa incerc sa explic cum pot acum, si zilele urmatoare o sa fac si un filmulet daca este nevoie.
Masina capotata si geamurile jos.... vreau sa inchid usile din cheie, iar la a doua inchidere din telecomanda se ridica doar geamurile spate circa 20cm si se opresc.
Deblochez usile, si urmez aceiasi pasi...blochez usile, iar la a doua inchidere acelasi lucru..INCA 20 cm urca geamurile spate.
Si o tot tin asa pana urca complet geamurile spate. Dupa aceea daca mai incerc, cele de pe fata nu se clintesc, dar in schimb se blocheaza inchiderea pt cateva secunde si nu mai face nimic. Probabil intra protectia. Acelasi lucru il face si din iala, si din cheie.

Imi poate da cineva o explicatie? La tester nu a aratat nimic. Oare o reconfigurare ECU ar rezolva ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR