Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vali_c

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat


Cred ca este tot ce ai nevoie! Pentru schimbare ulei cutie de viteze se demonteaza capacul cutiei.
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
androbosu a scris:mai colegilor de forum o singura intrebare am si asi dori sa primesc raspuns cat mai sigur.vad atatea pareri cu schimbatul uleiului la cutie dar nu zice nimeni un raspuns concret ? cum cade tot uleiu din cutie daca desfaci doar surubul de supraplin si de la el pana la capacul de sub cutie mai e o distanta oarecare? logic nu treb dasfacut capacul de sub cutie ca sa cada tot uleiul din ea? supraplinul are rolul de a vedea nivelul uleiului si de nu a pune mai mult nu de a goli cutia de ulei
Un raspuns sigur este, ca ,numai pe la capacul de sub cutie poti goli tot uleiul,iar supraplinul are rolul pe care tu il scrii(nivel ulei in cutie).....un sfat....dupa ce golesti si pui capacul la loc,adauga acelasi cod ulei pe care l-ai avut inainte,nu pune mai putin si nici mai mult decat scrie la carte,altfel o sa ai probleme la schimbarea unor trepte de viteza(agata).
  • androbosu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pt detaliile cu pozele ca sincer m-am invartit pe sub ea si nam vazut nici un surub iar in legatuta cu schimbatul in totalitate al uleiului e normal ca treb sa desfaci capacul ca sa schimbi uleiul asta sincer am stiut de la bun inceput ca asa treb facut pt ca astfel nu ai cum , iar doar daca completezi folosesti doar aerisirea si nivelul dar din cate parari sunt nu zicea nici unul ca treb sa scoti capacul daca il schimbi si am vazut multi colegi de formum care intrebau si nu primeau nici un raspuns concret. si mai da-mi un raspuns te rog daca poti am luat ulei GM de cutie este bun?
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Desfaci capacul,Are dublu rol.Golesti tot uleiul si cureti sedimentele.Eu personal am gasit ceva "noroi".Nu mult dar am gasit.
Skip ads

  • androbosu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am uitat sa specific ce ulei am luat pt cutia de viteza :este GM 19 40 182 (93 165 290 ) aceste date sunt scrise pe eticheta restul nu inteleg ca este scris in nemteste.multumesc
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Asta este uleiul care iti trebuie.

Scuze pentru postare multipla.Rog un moderator sa sterga>Eu nu mai pot sterge.Multumesc
  • androbosu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspuns pt ca eream putin nedumerit ca am vazut la colegul de mai sus care a pus zi poze cu locatia unde se gasesc busoanele si capacu de golire a uleiului din cutie ca are alte date de cod si de aceea am crezut ca am luat alt ulei. Si apropo a descoperit cineneva pana acum de ce ciupe ulei motoarele 1.6 16 valve motor z16xe de fapt de ce mananca cam mult nu se mai poate numi ciupitura ca al meu haleste cam 2-3 litri de la schimb la schimb dar bine lam tinut si de data aceeasta 15 000 de km ca daca tot lam reinoit si deja iar a acazut nivelul.am vazut pareri si pareri ba ca ar fi semeringurile de la pistoane ba supapele de la valve nici nu sti dupa cine sa te mai iei sa fie bine si sa sti de unde sa incepi sa remediezi defectiunea binenteles daca nu e scumpa ca asa mai bine ii bag ulei decat sa ma apuc de secmentat ca e 20 ron litru de ulei decat sa bag 2000 ron in motor daca e sal secmentezi.Am inteles ca daca sunt doar supapele la valve este mai ieftin si poate a facut cineva dintre voi remedierea aceasta si imi poate spune daca sa remediat consumul de ulei.multumesc
  • luca george

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
este cineva care a gaurit acel capac al cutiei si executat un filet iar apoi a busonat acea gaura cu un surub cu garnitura Question
Skip ads

  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
pentru ce sa gauresti capacul? odata ce ai schimbat uleiul o mai faci peste niste ani sau poate o face altcineva.plus de asta atunci cand dai capacul jos mai si cureti pe acolo cate ceva.
bafta
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am cautat pe net f mult, iar aici explicatiile sunt pt modele generice de motoare/CV, iar eu nu regasesc exact ce caut.
Sunt posesor de ASTRA G Hatchback fab. nov. 2003(deci 2004 pe carte), motor Z16XEP, A/C manual cu un sg electroventilator (comun pt rad. antigel si pt rad.freon) - nu stiu modelul CV.
Am nevoie de ajutor cu poze exacte despre pozitionarea busonului de nivel la masina mea, pentru ca am de gand sa-mi schimb singur uleiul.
In urma unei reparatii la caseta de directie am rugat mecanicul sa-mi verifice nivelul de ulei la CV si dupa ce a desurubat un surub lateral mi-a spus ca a golit CV de ulei si mi-a mai turnat acolo inca 2 l de ulei nou, apoi a verificat nivelul pe la sonda de ulei (a scos-o) si m-a mai trimis sa cumpar inca 1 l, pe care l-a turnat si p-ala si s-a uitat la mine mirat ca inca nu era la nivelul vberificat de catre el la acea sonda. In total 3 l ulei CV adaugati, eu cred ca cu totul ajunsesem deja la aproape 4l in CV. Am dat telefoane stanga-dreapta, am revenit la atelier si aproape ca m-am certat cu mecanicul sa-mi scurga uleiul pe la busonul la care el zicea ca e de golire si la care mie mi s-a spus ca ar fi de fapt de nivel. NICI EU NU MAI STIU, LA MECANIC NU MA MAI DUC - AM NEVOIE DE AJUTOR.

Multumesc mult
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Busonul de nivel este in stanga (pe partea soferului) in zona de imbinare a planetarei cu cutia.Desfa busonul si vezi daca iti curge ulei pe acolo, daca iese ulei, il lasi sa se scurga pana ajunge singur la nivel cu busonul si se opreste.Strangi busonul si ai rezolvat problema.Nu cred ca intra mai mult de doi litri de ulei in cutie.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nici nu am buson de golire, asa ca sambata demontez capacul, curat daca e cazul si pun ulei nou in cutie.
Skip ads

  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
rider1, poti doar sa completezi pe la busonul de nivel.Eu asa am facut dupa ce am cumparat masina in urma cu trei luni, uleiul il aveam ramas de la Corsa pe care am avut-o inainte.La completare a intrat 400 ml.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
rider1 a scris:Nici nu am buson de golire, asa ca sambata demontez capacul, curat daca e cazul si pun ulei nou in cutie.


nu toate cutiile au acel busor de golire. La F23 este sigur ca eu am golit zilele trecute uleiul in urma unei interventii la o planetara...
oricum ai grija cat ulei pui in cutia de viteze ca daca este prea mult nu este bine... vezi ca era pe undeva pe forum un tabel cu cantitatile de ulei pentru diverse cutii de viteze.
P.S. foloseste doar ulei original GM
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Multam baieti. Am sa tin cont de sfaturile voastre. Marco_dnc nu vreau sa-l completez, vreau sa-l schimb tot. Mikiboy GM folosesc, l-am cumparat deja de doua luni, dar tot nu reusesc sa-mi fac timp sa-l schimb. Am gasit mai demult pe aici ca la cutia mea intra 1,6 litri. Am sa mai verific oricum.
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Colegiiii.....luminati-ma si pe mine........am o cutie F23 de pe un y2.0dth si nu stiu sigur care e busonul de nivel ....atasez niste poze este busonu care l-am dat eu jos in imagine...am completat 1lt si nu a ajuns la nivel...ajutatima ca sunt cu masina desfacuta...multumesc
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
up
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
e pe aceasi parte dar mai jos si este mascat de jug daca te uiti de unde ai facut tu fotografia Wink
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da mersi mult miki....l-am gasit..e destul de ascuns:)
Mersi inca odata...salutam
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Merlucius a scris:Am cautat pe net f mult, iar aici explicatiile sunt pt modele generice de motoare/CV, iar eu nu regasesc exact ce caut.
Sunt posesor de ASTRA G Hatchback fab. nov. 2003(deci 2004 pe carte), motor Z16XEP, A/C manual cu un sg electroventilator (comun pt rad. antigel si pt rad.freon) - nu stiu modelul CV.
Am nevoie de ajutor cu poze exacte despre pozitionarea busonului de nivel la masina mea, pentru ca am de gand sa-mi schimb singur uleiul.
In urma unei reparatii la caseta de directie am rugat mecanicul sa-mi verifice nivelul de ulei la CV si dupa ce a desurubat un surub lateral mi-a spus ca a golit CV de ulei si mi-a mai turnat acolo inca 2 l de ulei nou, apoi a verificat nivelul pe la sonda de ulei (a scos-o) si m-a mai trimis sa cumpar inca 1 l, pe care l-a turnat si p-ala si s-a uitat la mine mirat ca inca nu era la nivelul vberificat de catre el la acea sonda. In total 3 l ulei CV adaugati, eu cred ca cu totul ajunsesem deja la aproape 4l in CV. Am dat telefoane stanga-dreapta, am revenit la atelier si aproape ca m-am certat cu mecanicul sa-mi scurga uleiul pe la busonul la care el zicea ca e de golire si la care mie mi s-a spus ca ar fi de fapt de nivel. NICI EU NU MAI STIU, LA MECANIC NU MA MAI DUC - AM NEVOIE DE AJUTOR.

Multumesc mult



Cineva are vreo poza facuta pt acest buson?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR