Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • mydulik

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Tigra 1995 1595
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salutare! cine ma poate ajuta sa-mi spuna unde are tigra aeroterma si in ce mod pot ajunge la ea?
Skip ads

  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut .Mai intai spune ce problema ai cu ea ca de ajuns la motorul ei sau sigurante e foarte greu
  • mydulik

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Tigra 1995 1595
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cred ca mi s-a dus siguranta termica,intrucat ventilatorul aerotermei de la climatizare nu functioneaza decat in treapta a 4-a de viteza. pe treptele 1,2,3 este mort. si cred ca trebuie sa schim acea rezistenta.
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
asa a facut si a mea si am incercat sa umblu pe acolo da nu ai loc si ca sa o dai jos trebuie sa demondezi juma din masina
.Si ce-am facut! m-am uitat pe schema(tata nu io ca nu prea stiu )si din masuratori s-a ars siguranta pe treapta 3 si ca sa o fac sa mearga am ciupit firele care intra in ea (in motor-e chiar la acceleratie )(asta dupa ce am vaz care e treaba )si am legat o siguranta de 15A ca sa nu fie problema cu scurturi alea alea (adika nu treaba de mantuiala ca doar e masina mea)si acum merge Ok doar ca intre 3 si 4 nu mai e mare diferenta ca e rezistenta mica da 1 si 2 funct ok ca de fabrica (deci toate treptele merg )
Daca vrei fac cateva poze la a mea sa vezi ce am facut pe acolo (ca e o treaba care dureaza 1 ora max) da ca sa pot sa te ajut da-mi id tau de mess si vb acolo sau mai posteaza aici ceva si te ajut:) sall
Skip ads

  • mydulik

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Tigra 1995 1595
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2009

  • Mesaj Privat
multumesc eduard! imi esti chiar de ajutor. m-as bucura dak ai pune si ceva poze,caci vreau sa rezolv singur problema si sa nu mai fie nevoie sa merg la service. am mai fost si anul trecut cu tigra la vreo trei service si dupa dat cu parerea,punere pe x testere,mi-au luat si o gramada de bani(500 ron) fara a-mi rezolva problema ,care s-a dovedit pana la urma a fi un banal senzor ,pe care l-am schimbat tot singur,iar piesa originala m-a costat pana-n 50 ron. dar cand stai in slobozia nu poti emite cine stie ce pretentii,iar internetul si oameni ca tine ramane singura alternativa ,demna de luat in seama. id meu: myd_daniel46
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ok !o sa fac cateva poze si ti le trimit si tie ?vb si aici si pe mess .
  • mydulik

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Tigra 1995 1595
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2009

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema cu aeroterma datorita ideii si ajutorului lui eduard tigra. in primul rand trebuie sa identificati legatura de fire ce se desprinde din magistrala sau coloana principala care intra in bord. trebuie lucrat undeva deasupra acceleratiei. manuchiul de fire trebuie sa aiba urmatoarele culori:fir verde,albastru,maro, galben ,alb si e posibil sa mai aiba inca unu verde mai subtire(asa e la mine). se pisca firul galben si firul verde gros si se pune o siguranta termica de peste 15amp(costa maxim 5 lei)de la unu la altul ,ca o punte si aeroterma mege si pe vitezele 1 si 2. se izoleaza bine si gata. foarte impotant e sa se foloseasca cabluri groase.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR