Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dar cu politia rurala cum procedam?
Eu unul m-am luat urat de unul care m-a tras pe dreapta si dupa aia am plecat>>ramasese fara replica.
Skip ads

  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
gcom61 majoritatea politistilor de la politia rurala au calitatea de politisti rutieri si... deci, suntem obligati sa ne supunem controlului... sunt 100% ca "intamplarea" cu opritul si ramasul fara replica e putin cam "fortata", vrei sa spui ca ai scapat fara contraventie nu ca ai plecat fara sa te supui controlului Smile
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Anul trecut, in loc sa fac ca de obicei concediul in afara tarii, am facut cu sotia si copii un tur al tarii. Am fost oprit de 3 ori in acest concediu de 7 zile fara nici un motiv (asa zisele filtre). S-au purtat foarte civilizat si nu am fost deloc deranjat. Cred ca se impun aceste "filtre" pe anumite drumuri din tara pe care am vazut Dacii din prima generatie tractand remorci incarcate cu fan. Sunt zone care cu toate ca drumul este impecabil, arata ca exodul spre vest al colonistilor americani. Subliniez ca nu m-au pus sa le arat triunghiuri, extinctor, etc. doar prin geamul deschis carnetul si talonul. 2 din 3 au fost atat de amabili ca am facut cu iei traseul pentru ziua urmatoare, cu indicatii detaliate pe harta. Nu tin cu ei, am incasat in aceasta escapada 3 amenzi (2 de viteza si 1 de depasire pe banda continua). Aia chiar erau jegosi, stateau special la dat amenzi (spaga). Asta este, si normali si jegosi.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mai nou stau cu masinile neinscriptionate pe marginea drumului (ii desparte sant de scurgere de carosabil) la umbra nucului cu radarul ... l-am incasat ... n-am avut ce comenta ...
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Astia sunt cei catalogati de mine "jegosi". Cum am spus mai devreme, totusi nu sunt toti asa (din pacate sunt cei putini)
  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu incalci legislatia rutiera,nu au voie sa te opreasca,dar avand in vedere ca pot invoca tot timpul motivul ca sunt in consemn sau misiune,se bucura de puteri depline.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de des se intalnesc radare in tara,dar pe Giurgiu-Bucuresti
este in fiecare zi cel putin unul.
Cat despre politia rurala efectiv l-am repezit ceva de genul ''si voi ce mai vreti ma? ''.
  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pai ce sa facem,nu trebuie sa aducem bani la buget?
Doar se apropie alegerile si trebuie sa facem propaganda electorala.
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gcom61 a scris:Dar cu politia rurala cum procedam?
Eu unul m-am luat urat de unul care m-a tras pe dreapta si dupa aia am plecat>>ramasese fara replica.

am auzit de la cineva ca numai seful de post are voie sa te opreasca (sau sa-ti dea amenda)
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
gcom61 a scris:Nu stiu cat de des se intalnesc radare in tara,dar pe Giurgiu-Bucuresti
este in fiecare zi cel putin unul.
Cat despre politia rurala efectiv l-am repezit ceva de genul ''si voi ce mai vreti ma? ''.

Daca toti participanti la trafic am gandi ca tine?
daca tu ai avea probleme cu un alt participant la trafic ? sau pur si simplu ai dorii o lnformatie de la un Politist aflat ln intersectie..
si Politistul ar raspunde ?SI TU CE MAI VREI MA?tu cum ai reactiona? Nu!
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cu siguranta ca nu i-ar pica bine ,sau ar sari in sus !
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cristi_C a scris:De asemenea de sesizat ca smecherasii de sectie nu au voie sa opreasca masini in trafic.


au atributii de politist rutieri. Nu trebuie sa scrie pe masina "rutiera" ca sa te poata opri.
De regula, cei de la sectii nu opresc pt contraole de rutina, ci cand exista indicii despre ...bla bla Smile pentru ca munca efectiva de sectie nu prea iti mai lasa timp sa faci si rutiera, deci nu cred ca se arunca aiurea cu capu` inainte...
Skip ads

  • MARIAN FLOREA

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
politistii rurali au voie sa puna radar pe masina lor?
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
pune bucurestiu radare, nu politistu rural Smile ca n`are radar acasa [cred] si`l pune pe ce masina vrea el. atat timp cat radaru e montat pe o masina, fii sigur ca e omologat, certificat, verificat si autorizat pentru a fi acolo, de toate insitutiile abilitate
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
MARIAN FLOREA a scris:politistii rurali au voie sa puna radar pe masina lor?


Au voie sa puna! nu numai pe masina ..il poate lua si cand sunt perpedes.. Laughing
mai nou am auzit ca politia are montate radare si pe Bicicleta/motoreta..
asa ca mare grije.. Very Happy
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cristi mama, inteleg ce simti Smile Acu 2h mi-am luat si io a doua amenda pentru centura, saptamana trecuta am luat-o pe prima.
Azi is sigur ca m-au oprit fiindca aveam numere rosii. Ma trage pe dreapta, si zice zambind "autorizatia de circulatie e cumva expirata ?" -- "nu domnule, vineri am scos numerele" -- "sa vedem... aha, ok. Centura de ce nu purtati?"

Pfoai, f**u-le mama lor de fomisti. Dar mi-am comandat Codul Rutier, jur ca ma pun sa-l studiez. Imi propun sa dau afara un rutierist in urmatoarele luni. Poate asa o sa se invete dracului ca EI sunt in slujba NOASTRA si-s platiti de NOI, si nu invers.

Cat despre omologarea radarului, nasu-miu o avut permisu luat pentru 130km/h in localitate (in jud Arad undeva) si o castigat procesu pentru ca radarul ala nu era omologat _pe masina respectiva_ (era pe o troaca de dacie). Bine, o durat 3-4 luni si o avut si avocat ok...
  • Ghimpe200

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
[quote="vladutzz"]
Cristi_C a scris:De asemenea de sesizat ca smecherasii de sectie nu au voie sa opreasca masini in trafic.


orice echipaj te politie poate sa te opreasca...dar numai cei de la rutiera pot constata si sanctiona la contraventii sau infractiuni privind regimul rutier...dar daca esti baut pot sa te faca si cei de la sectie ca nu le este greu...sau daca nu ai permis...masina furata sau neinscrisa...sunt cateva....dar important este ca orice echipaj de politie poate sa opreasca masini in trafic atata timp cat echipajul este inscriptionat iar politistul este in uniforma!
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mariani a scris:
gcom61 a scris:Nu stiu cat de des se intalnesc radare in tara,dar pe Giurgiu-Bucuresti
este in fiecare zi cel putin unul.
Cat despre politia rurala efectiv l-am repezit ceva de genul ''si voi ce mai vreti ma? ''.

Daca toti participanti la trafic am gandi ca tine?
daca tu ai avea probleme cu un alt participant la trafic ? sau pur si simplu ai dorii o lnformatie de la un Politist aflat ln intersectie..
si Politistul ar raspunde ?SI TU CE MAI VREI MA?tu cum ai reactiona? Nu!


Aceasta intamplare a urmat unui eveniment in urma caruia chiar imi era indiferent daca ma inpusca sau aresteaza,eveniment petrecut cu cateva minute inainte de a ma opri [ nenea cu 3 luni de scoala de politie ]
De obicei ii gadil in talpi - in sensul ca tot ceea ce zic ei este ''perfect adevarat si ca merit si 2 perechi de palme dar asta este ,nu mi-am dat seama '' bla bla bla. De regula cei fara carte multa trec cu vederea in 99,99% din cazuri,si scapi gratis.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Articole de lege aveti? Ca de povesti e plin internetul. Au dreptul sa te opreasca politia rurala? Vreau articol din lege... Nu au dreptul sa iti dea amena... articol de lege... Ati cam dat-o in offtopic.
  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Sursa: chestionarele auto.ro
_________________________

In cazul in care va deplasati cu masina si sunteti trasi pe dreapta de catre agentii de la Politia Rutiera este bine sa stiti cateva lucruri:

1. Politistul care v-a oprit trebuie sa se prezinte. Aveti dreptul sa-i cereti legitimatia, iar el este obligat sa v-o arate. Retineti numarul actului.

2. Politistul trebuie sa va comunice si motivul opririi. Nu puteti fi sanctionat decat pentru acel motiv (exceptie fac diferite neregularitati gasite ulterior, de genul ITP expirat, lipsa asigurarii, lipsa rovinietei, portul de arme albe etc).

3. Daca sunteti opriti de un filtru de politie, aveti dreptul sa cereti echipajului ordinul de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data, orele pentru care actiunea a fost autorizata, strazile pe care actioneaza si numele politistilor.

4. Pe tichetul de amenda trebuie sa semnati in doua locuri: unul, prin care recunoasteti fapta si al doilea - ca luati la cunostinta de contraventie. Sunteti liberi sa semnati doar pentru a lua la cunostinta amenda si sa nu va recunoasteti fapta pentru care ati fost taxat. Astfel, il veti convoca pe politist la tribunal, sub asistenta juridica competenta.

5. Daca ati fost surprins de aparatul radar puteti solicita politistilor din echipaj sa va prezinte:

a. Legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina dotata cu un astfel de aparat. Actul trebuie sa aiba vizele la zi;

b. Copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modelul si seria acestuia;
C. Legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de Interne, cu vizele la zi;

d. Daca este nevoie, le puteti cere sa va arate “ordinul de serviciu”. Acesta este un fel de foaie de parcurs in care apar toate locurile unde au voie sa-si desfasoare activitatea respectiva.

6. Si cel mai important este ca, atunci cand sunteti oprit de agentii Politiei Rutiere, nu este nevoie sa va dati jos din masina.”



Avem aici si legislatie:

http://www.legislatia-rutie...nanta-de-urgenta/
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR