Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva B
  • deltalsf.cd

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2013 1.7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut colegi a o pb cu distributia penultima carecam schimbato mia intins rola prea tare desi nu avea dece si vajaia si huruia,si iam spus ca nu are ce cauta zgomotul scesta in 1,2 si 3 vit,si la relanti nu mam inteles si mam dus la altci eva si mia slabito si sa mai dus din vajait si hiruit si am lasato asa,la urmatorul termen am schimbat distributia si am constatat ca nu mia disparut vajaitul si mam du din nou la alta recomandare la un meserias batran,sa uitat nu era de la cureaua de accesori si iam zis ca nu mia calat nici de data asta pompa de inalte restul parea in regula,mia pus totul la punct de la al a z si am verificat documentatia lui tehnica cu a mea si coincidea totul inclusiv toate valorile in N DE STRANGeRE si faptul ca rola intinzatoare nu se tensioneaza suplimentar decat cat tensioneaza arcul de pe ea sa lucreze dupa ce îi da drumul de tot dar nu mia disparut vajaitul se aude intradevar mai putin fata de distributia anterioara care de atunci mia aparut vajaitul,si se aude doat din inauntru vajaitul doar in vit 1 pina pe la 1300r/min si la fiecare decelerare,meseriasul mia zis sa cumpar curea originala ca deasta se aude ca nu este originala,randul trecut am pus contitec,acum ampus GATES DAR MA GANDESC CA ,DACA COMAND ORIGINALA CE PRODUCATOR O FI SI CE CALITATE O AVEA DACA IN CUTIE GASESC TOT GATES ,UN DILER MIA ZIS CA pot sa pun si originala dar daca am joc in vreun pinion,si pinion este partea cu axul care tine fulia dintata!.? In fine nu stiu ce sa cred si pe care pt ca am dat de doua ori manopera pina acum si nu mia descoperit nimeni nimic ci doar mia zis ca sa schimb asa descopar dun ce cauza nu dispare vajaitul nu stiu ce sa fac mas incumeta sa iau curea originala sa o schimb eu ca am vazut cum se face si ce scule imi tb nu sant prea complicate,pb e cu ridicatul ca nu prea am cuce pt ca imi mai tb un cric,va sunt recunoscator pt orice indrumare si sfat ca mam saturat sa arunc atatia bani si doar sa schimb MULTUMESC


MODEL: Meriva 2013
MOTOR: 1.7CDTI
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Sunt curios câți au nervi să citească până la capăt, genul ăsta de postare...o salată continuă de cuvinte incomplete, scrise împreună, când cu majuscule, când cu minuscule, cu o virgulă aruncată cu parcimonie pe te miri unde, abrevieri de chat și cuvinte autoinventate, de alte reguli mai precise nici nu amintesc...eu am renunțat.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Da, nici eu nu am reușit.

Dar am înțeles problema: nu mai pune Gates.
Mergi pe contitech, GM, în funcție de buget.
  • deltalsf.cd

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2013 1.7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut colegi am pus la distributia anterioara contitec si tot am ramas cu vajait pt ca mecanicul era grabit si mia intins cum nu tb rola intinzatoare si facea zgomot si mia zis ca o sa se lase,si mam dus la altcineva si mia slabit cureaua dar mia ramas acel vajait de la penultima distributie si acum am pus Gates si tot nu mia disparut vajaitul si nimeni nu mia putut da o explicatie clara decat sa schimb intruna dar nu am avut aceasta pb puteti sami dati un sfat clar si exact ce sa verific pt ca cei care miau schimbat distributia nu au folosit scule de verificare a pretensionari curelei de distributie deci au lucrat ca pe tractor,MULTUMESC
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,499
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din păcate sfaturi "clare și exacte" nu cred că vei primi.
Cu un stetoscop tehnic poate reușești să identifici ce anume vâjâie...
Apoi se va găsi un remediu.
  • deltalsf.cd

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2013 1.7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut poti sami spui unde gasesc acest stetoscop ca habar nu am!? Seamana cu cel care au doctori care asculta respiratia si bataile inimii!? Sau la capat are alt dispozitiv sau arata altfel!? MULTUMESC
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,499
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da, seamănă cu cel medical, dar la capăt are o tijă de vreo 25 cm. Se găsește de cumpărat pe diverse site-uri, chiar și prin magazine. Costă vreo 20-50 de lei. Cauți stetoscop auto.
  • deltalsf.cd

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2013 1.7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2018

  • Mesaj Privat
O SA VAD CE GASESC SI CUM VERIFIC PUN ACEA TIJA PE ZONA SAU OBIECTUL CARE SUSPECTEZ SI DACA SE AFLA IN MISCARE CUM FAC PE CE PUN VARFUL TIJEI MULTUMESC
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am luat eu de pe eMag, dar te ajuta preponderent la rolele de pe cureaua de transmisie unde ai acces imediat, sau pentru a asculta care injector are bataie. Nu recomand decat daca stii ce faci (ce trebuie sa urmaresti si cum sa asculti) si prepondrent pentru piese de rotatie care lucreaza peste rulmenti.

Eu l-am cumparat pentru ca aveam un injector care lucra prost si genera zgomote in functionare si nu puteam spune exact (doar ascultand motorul) care dintre injectoare este de vina.
  • deltalsf.cd

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2013 1.7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Pai tb sa invat cum acult si unde pun tija sa ascult si da cred ca tb sa ascult ca sar putea ss am un zgomot care il aveam inainte sa schimb ambreajul de la volanta venea incepuse sa se macine,dar dupa vreo 6 luni a inceput sa apara dar se aude mult mai putin dar se aude doar la relanti dar tb sa fi atent si poti sal auzi doar stand inauntru ca de afara nu se aude,Mulltumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR