Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
Solutie
  • Andy Crihan

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, am intampinat o problema, cand apas frana sunt momente cand pedala e moale, si sunt momente cand e tare, discuri si placute noi, si pe spate totul nou, lichid schimbat si aerisit, se aude totusi un fasait jos la pedala, cand pun erechea la tulumba nu se aude nimic. Si cu relantiul ma gandeam ca e vreun vaccum sau ceva, iac curatat, clapeta curatata, motoras pas cu pas curatat si merge bine, si ma gandeam ca poate are lecatura cu furtunul de vaccum de la tulumba dar si acesta este verificat si nu e crapat sau ceva, cand apas frana nu se modifica relantiul, vroiam o parere sa schimb tulumba sau de unde ar putea provine acest sunet, mai am anumiti prieteni au totusi un mic fasait dar nu au nici o problema la pedala de frana si nici la relanti. Ce recomandati. Multumesc si scuze de greselile gramaticale si sper ca ati inteles ce am vrut sa zic.

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pare sã fie o legãturã între problema ralantiului și servofrânã...nu cred în coincidențe...
Scoate furtunul dela servofrânã și blindeazã-l cu ceva(sã nu prindã aer fals): dacã ralantiul nu mai are variații(cum bãnuiesc), problema e la servofrânã(s-au mai vãzut cazuri în care face figuri doar uneori).
  • Andy Crihan

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Oricum ma gandeam sa schimb si senzorul de la clapeta, dar nustiu ce marca ar fi mai ok, pentru ca nustiu daca merge 100 in apele lui, am gasit la unix de la AZ, TOPRAN, DELPHI, care dintre ele ar fi mai ok si cum se poate schimba fara a derecla clapeta ? Eu stiam ca ar trebui invartit invers ceasului, acum daca cineva a mai schimbat sa imi explice si mie, erori nu sunt, daca acopar furtunul de la servo motorul inca fluctueaza, motorasul pas cu pas merge 100 la suta
  • Andy Crihan

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb senzorul si pentru a fi mai sigur toate furtunurile de la vaccum, dar nu stiu unde pot gasi
  • Andy Crihan

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Revin cu doar o parte din rezolvare, am stat si am cautat, si am reconditionat recuperatorul de gaze, si era totul infundat si purjatorul sau cum se spune, relantinul acum sta la 1000, doar ca din cate am inteles de la o postare mai veche purjatorul sau electrovalva cum se spune ar trebui sa nu faca vaccum cand e la relanti, la mine inca face vaccum
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR