Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cam multe probleme care se leaga de siguranta Nr. 15 (de 10A) de pe panoul de sub capota. Nu ar strica sa fie verificata daca este la locul ei si daca mai este buna.
In rest, problema este cam complicata, greu de deslusit daca nu ai masina pentru verificari amanuntite.
  • pensionarul

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Voi reverifica siguranțele. Nu se știe când se ard.La ultima verificare am constatat o problemă la releul galben și stânga, privind din partea șoferului. Nu am găsit minusul pe borna 85 a releului nici cu contactul pus.Studiind schema am ajuns la concluzia ca acest releu ar comanda ștergătoarele așa ca nu i-am mai dat importanță.Releul pt.ECU cel roșu este în parametri-zic. Dar ce ați putea să-mi spuneți de clapeta de accelerație….?
Mulțumesc!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Si actuatorul clapetei (ca si alte elemente la care se refera codurile de eroare) este alimentat fix din acea siguranta, de aia spuneam ca trebuie avuta in vedere.
In rest, nu cunosc defecte specifice, nu am avut de-a face, din cauza asta nu am adaugat detalii, m-am limitat la o remarca pur logica dupa ce am aruncat un ochi pe schema si pe erorile prezentate.

Poate intervine vreun coleg cu mai multe amanunte.
  • pensionarul

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Apreciez sebage sinceritatea și Chiar aș ruga să intervină dacă au trecut prin acest defect și au reușit remedierea.Cand se deschide clapeta? La punerea contactului, la accelerare…?!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR